Ratlarda isoproterenol ile oluşturulan miyokard enfarktüsüne karşı kefirin koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of kefir against isoproterenol induced myocardial infarction in rats
- Tez No: 487552
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT, YRD. DOÇ. DR. KIVANÇ İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yılmaz H. Ratlarda isoproterenol ile oluşturulan miyokard enfarktüsüne karşı kefirin koruyucu etkisinin araştırılması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2017. Kefir, laktik asit ve asetik asit bakterileri ile maya gibi mikroorganizmaları içeren fermente süt ürünlerinden biridir. Bu çalışmada isoproterenol (ISO) ile oluşturulan miyokard enfarktüsüne karşı kefirin koruyucu etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada kullanılan ratlar rastgele herbiri 8 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu, kefir grubu (60 gün süreyle 5 ml/kg/gün dozunda kefir intragastrik gavaj ile verildi), ISO grubu (61. ve 62. günlerde 100 mg/kg ISO 24 saat arayla sc olarak verildi), kefir+ISO grubu (60 gün süreyle 5 ml/kg/gün dozunda kefir intragastrik gavaj ile verildi. Takip eden 61. ve 62. günlerde 100 mg/kg ISO 24 saat arayla sc olarak verildi). Son ISO uygulamasından 12 saat sonra tüm ratlar dekapite edilerek kanları alındı. Kalp dokusu histopatolojik muayene için ayrıldı. Serumda CK, ALT, AST, LDH, trigliserit, total kolesterol, VLDL, LDL, HDL ve glukoz düzeyleri otoanalizörde, tüm kanda MDA, GSH ve plazmada AOPP seviyeleri spektrofotometrik olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Yılmaz H. Investigation of the protective effect of kefir against isoproterenol induced myocardial infarction in rats. The University of Van Yüzüncü Yıl, Health Sciences Institute, Depertment of Biochemistry, MSci. Thesis, Van, 2017. Kefir is one of the fermented dairy products containing lactic acid and acetic acid bacteria and microorganisms such as yeast. In this study, it was aimed to investigate the protective effect of kefir against myocardial infarction induced by isoproterenol (ISO). The rats which are used in the study were randomly divided into 4 groups consisting of 8 rats: Control group, kefir group (5 ml/ kg/day kefir was administered to rats intra gastric gavage for 60 days), ISO group (100 mg/kg ISO was administered to rats, s.c. on 61st and 62nd day, at an interval of 24 h), kefir+ISO group (5 ml/ kg/day kefir was administered to rats intra gastric gavage for 60 days prior to ISO (100 mg/kg) in two doses on day 61 and 62. After 12 hours from the last ISO application, all rats were decapitated and their blood collected. Cardiac tissue was reserved for histopathological examination. The serum levels of CK, ALT, AST, LDH, triglycerides, total cholesterol, VLDL, LDL, HDL and glucose were measured autoanalyzer, whole blood MDA, GSH and plasma AOPP levels were measured spectrophotometrically.