Deneysel lösemi oluşturulmuş ratlarda ökse otu (viscum album) ekstraktının antikanserojenik etkilerinin araştırılması
Investigation of the anticarcinogenic effects of viscum album l. extract in experimental leukemia-induced rats
  1. Tez No: 487553
  2. Yazar: KEZİBAN EVLİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT, YRD. DOÇ. BAHAT COMBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma hücre proliferasyonu ve maturasyonu arasındaki dengenin bozulması sonucu oluşan kan hücrelerinin veya hematopoetik kök hücrelerin malign hastalığı olan Lösemide ökse otunun kullanılması için yapıldı. Çalışmanın hayvan materyali, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Deney Hayvanları Ünitesi'nden temin edildi. Yaklaşık 7-8 haftalık 40 adet 250-300 gr canlı ağırlığına sahip dişi Wistar Albino rat, temin edildi. Denekler rastgele seçilerek 5 gruba ayrıldı. I. grup kontrol grubu; sağlıklı ve hiçbir işlem uygulanmayan ratlardır (n=8), II. grup; 3-metilkolantren(MC) susam yağı içinde çözündürülerek 25 mg/kg intraperiteonal 0,2 ml olarak haftada 2 kez toplamda 4 eşit dozda verildi III. grup; ökse otu ekstraktını 10 mg/kg diyetle oral şekilde verilen ratlardır (n=8) , IV. grup lösemi+ökse otu ekstraktı grubu; 3-MC 25 mg/kg verilip lösemi oluşturulup ökse otu ekstresi 30 gün oral olarak verildi. V. Grub; aynı doz ve yolla ökse otu ekstresi 30 gün verilip, daha sonra 3-MC 25 mg/kg intraperiteonal 2 hafta i.p. olarak verildi. Tüm gruplardaki ratların kan örnekleri kalpten alındı. Alınan tüm kanlarda ELİSA yöntemiyle IL-1, IL-6, IL-10 ve TNF-α düzeyleri ölçülürken, serumlarda Total ferritin, Fe, Ca, P, Total Kolesterol, Total protein, albümin, globülin, CRP düzeyleri ve hematolojik parametreler Otoanalizör kullanarak saptandı. Oksidatif stresi belirlemek için total antioksidan kapasitesi (TAC)ve total oksidan seviyesi (TOS) bilahare oksidatif stres indeksi (TOS/TAC)hesaplandı. Grupların ferritin seviyesi birbirine yakındı ve gruplar arasında istatistiksel önem (p≥1) tespit edilmedi. 3-Metilkolantren+Viscum album grubunda C-reaktif protein değeri diğer gruplara göre daha yüksek olduğu belirlendi 8p≤0,0259. Gruplardaki albumin, globulin ve total protein seviyeleri arasında istatistiksel önem tespit edilmedi(p≥0,05). V. album grubundaki ratlarda demir değeri diğer gruplara göre daha yüksek belirlendi p≤0,001. kalsiyum değeri kontrol grubuna göre diğer dört grupta yüksek belirlendi( p≤0,012). Ratlarda P değeri 3-MC grubuna göre diğerlerinde daha düşük belirlendi (p≤0,001). Total kolesterol değeri 3-MC+V.album ve V. album+3-MC gruplarında yüksek iken diğerlerinde düşük olarak belirlendi p≤0,001 .Kontrol grubundaki ratlarda İnterlökin-1 değerinin en düşük seviyede olduğu belirlendi p≤0,003. V. album grubundaki ratlarda İnterlökin-6 değeri en yüksek ve kontrol grubundaki ratlarda en düşüktü p≤0,007. Gruplardaki İnterlökin-10 ,TNF-α seviyesi birbirine yakındı (p≥0,05 ).V. album grubundaki ratlarda TAS değeri diğer gruplara göre daha yüksek p≤0,033), TOS değeri ise 3-MC ve 3-MC+V. album grubunda diğer gruplara göre daha yüksekti p≤0,001. 3-MC grubundaki nötrofil değeri diğer gruplara göre daha düşük olduğu belirlendi p≤0,005.. Eozinofil değerleri birbirine yakın olarak belirlendi p≥0,05. .3-MC grubundaki ratlarda lenfosit değeri en yüksek ve V. Album + 3-MC grubunda ise en düşük olarak belirlendi (p≤0,001). Eritrosit ve trombosit sayıları arasında yapılan karşılaştırılmalarda gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel önemli bulundu p≤0,05. Araştırmanın sonunda elde edilen verilere dayanarak 3-MC nin karsinojenik etkisinin bulunduğu, bu çalışmada doz yeterli iken sürenin kısa olması nedeniyle incelenen parametrelerde belirgin bazı değişimler olmasına rağmen tam olarak lösemi oluşmamıştır. Fakat patolojik raporlarda kemik iliği değişimlerinin başladığı, iç organlarda bariz leyzonların saptandığı biyokimyasal değerlendirmede kanda lösemiye doğru kayan değişimler saptandığı, viscum albumun bu değişimleri olumlu yönde etkileyebileceği, bazı parametrelerde net olarak etkilediği bulunmuş ve potansiyel bir fitoterapötik ajan olarak değerlendirilebileceği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to use mistletoe, for leukemia a malignant disease of blood cells or haematopoietic stem cells resulting from impaired balance between cell proliferation and maturation. The animal material of the study was obtained from Yüzüncü Yıl University Experimental Animal Unit. female Wistar Albino rat with a weight of about 250-300 g of live weight, about 7-8 weeks old, was provided. The subjects were randomly selected and divided into 5 groups. Group I control group; (n = 8), and II. group; 3-methylcholanthrene (MC) was dissolved in sesame oil and given as an intraperitoneal 25 mg / kg 0.2 mL twice a week in a total of 4 equal doses III. group; The mistletoe extract was given orally in the 10 mg / kg diet (n = 8), IV. group leukemia + mistletoe extract group; 3-MC 25 mg / kg was given and leukemia was formed and the mistletoe extract was orally administered for 30 days. Group V; The same dosage and route of mistletoe extract were given for 30 days, then 3-MC 25 mg / kg intraperitoneally for 2 weeks i.p. Total serum ferritin, Fe, Ca, P, total cholesterol, total protein, albumin, and serum albumin were measured by ELISA method in all blood of rats in all groups. globulin, CRP levels and hematologic parameters were determined by using autoanalyzer. Total antioxidant capacity (TAC) and total oxidant level (TOS) bilateral oxidative stress index (TOS / TAC) were calculated to determine oxidative stress. The ferritin levels of the groups were close to each other and no statistical significance (p≥1) was found between the groups. The C-reactive protein level in the 3-Methylcholanthrene + Viscum album group was found to be higher than the other groups 8p≤0.0259. No statistical significance was found between albumin, globulin and total protein levels in the groups (p≥0.05). The value of iron in the group of V. album group was higher than the other groups p ≤ 0.001. Calcium value was higher in the other four groups than control group (p≤0.012). P values in rats were lower than in the other 3-MC groups (p≤0.001). Total cholesterol level was high in 3-MC + V. albumin and V.