Lösemide apoptozun prognostik marker olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of possibility of apoptosis can use a prognostic marker in leukemia
  1. Tez No: 107597
  2. Yazar: ESRA GÜREL (BALABAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÇARİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI. ÖZET Kendine özgü birtakım moleküller, biyokimyasal ve morfolojik belirtilere sahip olan programlanmış (fizyolojik) ölüm şekli olan apoptoz, organizmanın dengesi için gereklidir. Malign olaylarda özel bir anlam taşıması nedeni ile apoptoz son yıllarda en fazla ilgi gören biyolojik olaylardan biri haline gelmiştir. Apoptozun fizyolojik sürecinin moleküler düzeyde anlaşılması, yalnızca hastalığın patogenezi hakkında bir fikir edinilmesini sağlamakla kalmamış ayrıca tanı, prognoz ve tedavi yöntemlerinin gelişimi için de yeni yollar açmıştır. Morfolojik değişikliklerden önce apoptotik süreçlerin erken aşamalarının belirlenebildiği TÜNEL tekniği, apoptoza neden olan durumların tanımlanmasına olanak vermiştir. Apoptotik hücre/cisim sayısının toplam hücre sayısına oranı olarak tanımlanan apoptotik indeks (Al) kavramı başlıca tümör büyümesini ifade etmede ve deneysel olarak oluşturulmuş apoptozun belirlenmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezde amaçlanan; lösemi hastalarının kan ve kemik iliği örneklerinde tedavi öncesi ve sonrası apoptotik indeksin belirlenerek löseminin izlenmesinde kullanılabilirliğinin saptanmasıydı. Destekleyici olarak löseminin izlenmesi sırasında yararlanılan diğer laboratuvar bulguları ile de karşılaştırma yapıldı. Bu amaç ile kemoterapi gören 15 ve AKİT yapılmış 8 olmak üzere toplam 23 hasta çalışmaya dahil edildi. 15 hastadan 9'u ALL, 2'si AML, 4'ü KML, diğer 8 hastadan 1'i ALL, 3' AML, 4'ü KML idi. Her hasta için tedavi öncesinde ve tedavinin değişik aşamaları sırasında ve sonrasında alınan örnekler için Giemsa boyama ve TÜNEL yöntemleri ile toplam 146 kez Al belirlendi. Kemoterapi gören 9 ALL hastasında tedavi öncesi ve sonrası AI(G) ve AI(T) değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi. Kemoterapi gören 2 AML ve 4 KML hastası için ise; bu artışlar anlamlı değildi. Nakil olmuş 1 ALL ve 3 AML hastasına ait nakil öncesi değerler bulunmamakla birlikte nakil sonrasında farklı dönemlerde alınan örneklere ait değerlendirmelerde AI(G) ve AI(T) değerlerinde artışlar saptandı. Nakil olmuş hastalardan 4 KML hastasında nakil öncesi ve sonrası ortalama AI(G) ve AI(T) 72değerleri arasındaki artış saptandı, fakat bu artışlar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Çalışmamıza dahil edilen kemoterapi gören ve AKİT olan tüm hastalarda lökosit sayısı ile apoptotik indeks arasında bir ilişki olup olmadığı araştırıldığında ise; sadece kemoterapi gören AML hastalarında lökosit sayısı ile AI(G) ve AI(T) arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Diğer hastalık gruplarında lökosit sayısı ile Al arasında anlamlı bir ilişki yoktu. Farklı tedaviler alan tüm hastalık grupları için ortalama AI(T) değerleri ortalama AI(G) değerlerinden anlamlı olarak daha yüksek bulduk. Bu nedenle apoptotik indeksi belirlemede TÜNEL testinin, Giemsa boyama yöntemine göre daha duyarlı olduğu görüldü. Kemoterapi sonrasında blast sayılarının azalması, hastalığa ait FISH yöntemi ile belirlenen translokasyon oranlarının düşmesi ile birlikte klinik durumda düzelmeye paralel olarak görülen Al değerlerindeki artış, kemoterapi alan lösemi hastalarında apoptotik indeksin prognostik marker olarak kullanılabileceğini gösterdi. Allojenik kemik iliği nakli olmuş hastalarda; klinik muayene bulguları ile birlikte hastada verici hücrelerinin yüzdesi ile translokasyon oranları yine FISH yöntemi ile belirlendi. Verici hücrelerinin yüzdesindeki artış ve hastalıkla ilişkili translokasyon oranlarının azalmasına (veya tamamen negatif duruma gelmesine) paralel olarak her iki yöntemle belirlenen Al oranlarındaki artış, nakil sonrası hasta takibinde de apoptotik indeksin prognostik marker olarak kullanılabileceğini gösterdi. 73
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Apoptosis, the programmed cell death has characteristic molecular, biochemical, morphological signs and it is necessary for the homeostasis of the organism. Because it has a spesific meaning in malign cases, apoptosis has become one of the most concerned subjects of the biology recently. Understanding the physiological process of apoptosis at a molecular basis has not only provided us to have an opinion about the pathogenesis of the diseases but also has preceded the development of new prognosis and treatment methods. The TUNEL technique that allowed the determination of early levels of apoptotic processes before the morphological changes made it possible to define the conditions that led up to apoptosis. The term“apoptotic index”which is defined as the ratio of apoptotic cell/body number to the total cell number is mainly used to express the tumor growth and to determine the experimentally formed apoptosis. The aim of this thesis was to establish the practicality of apoptotic index in leukemia prognosis by determining the apoptotic index before and after the treatment in blood and bone marrow samples of patients with leukamia. A comparision with other laboratory findings utilized in leukemia follow-up was also made to support this idea. Totally 23 patients, 8 of which had transplantation and 15 undergoing chemotherapy were included in this study. 9 out of 15 patients were ALL, 2 of them were AML, 4 of them were CML and 1 out of the rest 8 patients was ALL, 3 of them were AML, and 4 of them were CML. The apoptotic index was determined totally 146 times for every patient by Giemsa-stained and TUNEL technique applied samples obtained before the treatment, at different levels of the treatment and after the treatment. For 9 ALL patients undergoing chemotherapy, the difference between AI(G) and AI(T) values before and after the treatment was statistically significant. These increases were not found to be significant for 2 AML and 4 CML patients undergoing chemotherapy. Although there aren't any pre-transplantation values that belong to 1 ALL and 3 AML patients.when the samples obtained at different times after the 74transplantation were evaluated, increases in AI(G) and AI(T) scores were established. An increase between the mean AI(G) and AI(T) values before and after the transplantation was determined in 4 CML patients, but these increases were not found to be significant statistically. When the correlation between the leukocyte number and the apoptotic index was investigated in all patients undergoing chemotherapy and who had transplantation included in this study, the significant correlation between the leukocyte number and the AI(G) and AI(T) values was only found in AML patients undergoing chemotherapy. In other disease groups, there was no significant correlation found between the leukocyte number and Al. The mean AI(T) values were found to be significantly higher than the mean AI(G) values in all disease groups undergoing different kinds of treatments. For this reason, TUNEL assay was found to be more sensitive when compared to Giemsa-staining method in determining the apoptotic index. The decrease in the number of blasts after the chemotherapy and in the translocations of the disease, detected by FISH method, together with the increases in the Al values parallel to clinical improvement, illustrated that apoptotic index can be used as a prognostic marker in leukemia patients undergoing chemotherapy. In patients who had allogeneic bone marrow transplantation, the donor cell percentage in the patient and the translocation ratios were detected by FISH and were considered together with the clinical examination findings. In parallel to the increase in the percentage of the donor cells and the decrease in the translocation ratios related with the disease (or becoming completely negative), the increase in Al values designated by both of the methods illustrated that apoptotic index can be used as a prognostic marker in patient follow-up after the transplantation. 75