İskeletsel sınıf 1, 2, 3 bireylerin ergenlik öncesi ve sonrası dönemdeki yüz yumuşak doku konturlarının stereofotogrametri ile incelenmesi
Evaluation of skeletal class 1, 2, 3 patients facial soft tissue contours before and after adolescent with stereophotogrammetry
  1. Tez No: 487561
  2. Yazar: MEHMET SOYDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN KARADEDE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Giriş: Ergenlik öncesi ve ergenlik sonrası dönemdeki bireylerde iskeletsel Sınıf 1, 2, 3 ve farklı büyüme yönleri olan bireylerin yüz yumuşak dokularının üç boyutlu olarak incelenip, karşılaştırılması hedeflenmiştir. Materyal Metod: Çalışmaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi isteği ile başvurmuş toplam 180 birey dahil edildi. Tedavi edilmemiş bireyler, ergenlik öncesi ve ergenlik sonrası olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar kendi içinde iskeletesel Sınıf 1, Sınıf 2, Sınıf 3 olmak üzere üç alt gruba bu gruplarda kendi içinde büyüme yönlerine göre vertikal, horizontal, normal olmak üzere üç alt gruba ayrılmıştır. Bireylerden alınan rutin kayıtların yanında, hastaların 3D görüntülerinin elde edilmesi için“3dMD face”(3dMD TM Ltd, Atlanta, GA, ABD) görüntüleme sistemi ve elde edilen görüntülerin iş lenmesi ve ölçümlerin yapılması için de“3dMDvultus”yazılımı kullanıldı. Bu üç boyutlu görüntüler üzerinden doğrusal, oransal ve açısal yumuşak doku analizleri yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney U testi ve Student-t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The purpose of our work; skeletal Class 1, 2, 3 and different growth pattern of patients in preadolescent and postadolescent periods were studied in terms of three-dimensional examination of the facial soft tissues of patients. Methods: A total of 180 patients were placed to work in İzmir Katip Çelebi University Dentistry Faculty Orthodontics Department with a request for treatment. The duplicator was divided into 2 groups, preadolescent and postadolescent. The groups were divided into three subgroups as vertical, horizontal, normal according to their growth patterns in the three subgroups of skeletal Class 1, Class 2, and Class 3. In addition to routine records from patients,“3dMD ™”(3dMD ™, Atlanta, GA, USA) imaging system for obtaining patients 3D images and“3dMDvultus”(3dMD ™, Atlanta, GA, USA) for processing and measurement of acquired images software was used. Linear, proportional and angular soft tissue analyzes were performed between these three dimensional images. Shapiro-Wilk test, Mann Whitney U test and Studentt test were used for statistical evaluation.