Farklı iskeletsel özelliklere sahip bireylerdeki matürasyon indikatörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of maturation indicators in individuals with different skeletal malocclusion
- Tez No: 487562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN AKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İskeletsel maloklüzyonların tedavisinde büyüme ve gelişim dönemlerinin belirlenmesi, tedavi sonuçları ve nüks açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, iskeletsel Sınıf 1, Sınıf 2 ve Sınıf 3 bireylerdeki iskeletsel ve dental matürasyon indikatörleri arasındaki ilişkinin değerlendirilerek, pubertal atılım evrelerinin dişlerin gelişim dönemleriyle olan ilişkisini belirlemektir. Çalışmamızda hastaların iskeletsel matürasyonu ve dental matürasyonu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla; 2013-2017 yılları arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti AD'da tedaviye alınan 297 hastanın ortodontik başlangıç kayıtlarında yer alan panoramik, sefalometrik ve elbilek radyografileri kullanılmıştır. Gruplar iskeletsel maloklüzyonlarına göre Sınıf 1, Sınıf 2 ve Sınıf 3 olacak şekilde 99'ar kişilik üç ana gruba ayrılmıştır. El-bilek gelişim dönemleri Grave ve Brown yöntemi, vertebra gelişim dönemleri Hassel ve Farman yöntemi ve dental gelişim dönemleri ise Demirjian yöntemine göre belirlenmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırmasında rxc tablolarında Fisher kikare exact testi ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. El-bilek ve sefalometrik filmlerdeki pubertal büyüme dönemleriyle, dental gelişim dönemleri arasında hem kız hem erkeklerde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Korelasyon dereceleri en yüksek iskeletsel Sınıf 1 grupta, en düşük iskeletsel Sınıf 2 grupta bulunmuştur. El-bilek dönemlerindeki peak dönem kızlarda servikal vertebra C3, erkeklerde C2-C3 dönemiyle ilişkili bulunmuştur. Dental gelişim dönemleriyle iskeletsel gelişim dönemleri arasında en düşük korelasyon Sınıf 2 maloklüzyondaki bireylerde bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre büyüme gelişim evreleri el-bilek filmlerine ihtiyaç olmadan lateral sefalometrik filmlerden de değerlendirilebilir. Dental gelişim dönemlerinin, matürasyon indikatörü olarak kullanımı sınırlıdır. Erkek bireylerde 2.molar dişin gelişiminin G evresinde olması büyüme gelişim değerlendirilmesinde peak döneminin işaretçisi olarak kullanılabilir
Özet (Çeviri)
The determination of growth and developmental periods in the treatment of skeletal malocclusions is very important in terms of treatment outcomes and relapse. The aim of this study is to determine the relationship between pubertal maturation stages and developmental periods of teeth by evaluating the relationship between skeletal and dental maturation indicators in skeletal Class I, Class II and Class III individuals. In our study, we aimed to evaluate the relationship between skeletal maturity and dental maturation of patients. Panoramic, cephalometric and hand-wrist radiographies were used in the orthodontic initial records of 297 patients who had been treated in İzmir Katip Çelebi Faculty of Dentistry, Orthodontics Department between 2013-2017. According to the skeletal malocclusion, patients were divided into three main groups. Three groups each included 99 people were generated Class I, Class II, Class III. Grave and Brown method for hand-wrist developmental periods, Hassel and Farman method for vertebral developmental periods and dental development periods were determined according to the Demirjian method. Spearman correlation test was used and Fisher kikare exact test with rxc tables in was used comparison of categorical variables. There was a statistically significant relationship between pubertal growth periods in hand-wrist and cephalometric films and between dental development periods for both girls and boys. The correlation was highest in skeletal Class I group and lowest in skeletal Class II group. Peak period in the hand-wrists was found to be related with the cervical verteba C3 in girls and C2-C3 period in males. The lowest correlation between dental development periods and skeletal developmental periods was found in Class II group. According to the results of our study, growth and developmental stages can be evaluated from lateral cephalometric films without the need for hand-wrist films. The use of dental development as a maturation indicator is limited. Male individuals 88 can be used as a marker for the peak period in growth development assessment, in which the development of the second molar is in the G-phase.