Küreselleşme süreci ve Türkiye'de sağlık politikaları
- Tez No: 487583
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER RONA TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küreselleşme sürecinde neo-liberal politikaların yaygınlaşmasıyla, sağlık sektörü yeni bir sermaye alanı durumuna geçmiştir. Sağlık hizmetinin metalaştırılması ve piyasa koşullarında uygulanır olduğu tablolar belirginleşmiştir. Sağlık konusunda uluslararası kuruluşlar bir küresel işbirliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya Bankası'nın ortaya koyduğu yeni sağlık sektörü modelinde, sağlıkta paradigma dönüşümü daha açık olarak görülmektedir. Buna göre sağlık hizmetleri kamunun tekelinden çıkmakta, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör sorumlu pozisyona geçmektedirler. Türkiye'de de sağlıkta dönüşüm programı kapsamında yeniden yapılanmalara gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the spread of neo-liberal policies in the process of globalization, the health sector has become a new capital area. The taboos that health care is commoditized and applied in market conditions have become evident. International organizations on health are involved in the global cooperation. The paradigm shift in health is seen more clearly in the new health sector model that the World Bank put forward. According to this the health services came out of monopoly of the state, non-governmental organizations and the private sector are in a responsible position. In Turkey, restructuring has also been under way within the health transformation program.