Deneysel subaraknoid kanama sonrası gelişen vazospazm ile serum kromogranin a düzeyleri ilişkisi
The relationship between vasospasm and serum chromogranin a levels after experimental subaracnoid haemorrhage
- Tez No: 487584
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN BAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada deneysel subaraknoid kanama modelinde gelişen vazospazm ile serum Kromogranin A düzeyleri arasındaki ilişkiyi görmek istedik. Bu çalışmada 16 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. İki adet 8'er hayvandan oluşan grup oluşturuldu. İlk 8 hayvan sisterna magnaya otolog kan enjeksiyonu yolu ile deneysel subaraknoid kanama (SAK) oluşturulan deney grubu , ikinci 8 hayvan ise hiçbir işlem uygulanmayan kontrol grubu olarak belirlendi. SAK oluşturulan deneklerde işlemin 48. Saatinde sakrifikasyon ve dekapitasyon gerçekleştirildi. Deney grubundan SAK oluşturma işlemi öncesi, işlem sonrası 15. dakika, 75. dakika ve vazospazmın pik yaptığı kabul edilen işlem sonrası 48. saatte periferik venöz kan örnekleri alındı. Eş zamanlı olarak kontrol grubunun da periferik venöz kan örnekleri toplandı. Kanlar santrifüj işlemi sonrası biyokimyasal olarak değerlendirildi ve serum Kromogranin A düzeyleri çalışıldı. Deney ve kontrol grubundan elde edilen örneklerin biyokimyasal incelemeleri sonrasında yapılan verilerin istatistiksel analizi neticesinde beklentimizle örtüştüğü üzere SAK sonrası 15.
Özet (Çeviri)
In that study, searching Chromogranin A levels on vasospasm in experimental subarachnoid heamorrhage (SAH) model was aimed. Sixteen Wistar Albino male rats were used in study. Two groups are formed; first was consisting of 8 rats that experimental SAH was performed on them, second group was control group that nothing was done. Animals were sacrified fourtyeight hours later subarachnoid heamorrhage was occured. Peripheral venous blood samples were taken from the experimental group before SAH formation, 15 minutes, 75 minutes after experimental SAH formation and 48 hours as peak of vasospasm. Simultaneous peripheral venous blood samples were also collected from the control group. Blood samples were biochemically evaluated after centrifugation and serum Chromogranin A levels were studied.