İnguinal herniorafi ameliyatlarında deksketoprofen trometamol ve lornoksikamın postoperatif analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of postoperative analgesic efficacy with dexketoprofen trometamol and lornoxicam in inguinal herniorrhaphy
  1. Tez No: 487598
  2. Yazar: ERSAN ŞENSOY
  3. Danışmanlar: DR. BANU ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Postoperatif ağrı ile hasta davranışlarının anlaşılması ve bu davranışlarla ağrının ilişkilendirilmesi profesyonel sağlık ekiplerinin postoperatif bakım üniteleri oluşturması açısından önemli olmuştur Postoperatif ağrı kontrolü daha huzurlu ve sorunsuz bir postoperatif dönem sağlanması açısından önemlidir. Çalışmamız ASA I-II fizik durumunda 18-65 yaş arası toplam 40 hastada gerçekleştirildi. Herniorafi operasyonlarında peroperatif uygulanan 50 mg deksketoprofen trometamol ve 8 mg lornoksikamın postoperatif ağrı üzerine etkileri karşılaştırıldı. Hastaların derlenme odasına alınması 0. dakika kabul edilerek 0. dk, 30.dk, 1.saat, 2.saat, 4.saat ve 6.saat VAS değerleri ile 0. Dakika Face Skalası takip edilerek kaydedildi. VAS değeri 4 ve üzeri olan hastalara analjezi amacı ile 50 mg diklofenak sodyum i.m uygulandı. Hastaların postop 0. dakika,1. saatte, 2. saatte SAB, DAB, OAB, değerleri, bulantı, kusma, hipotansiyon, hipertansiyon gibi yan etkiler, ekstübasyon sonrası ilk analjezik gereksinim zamanı, kullanılan toplam analjezik miktarı takip edilerek kaydedildi. Postoperatif 24. saatte tüm hastalara uygulama ile ilgili hasta memnuniyeti değerlendirmesi yapıldı. Memnuniyet derecesi çok kötü: 1, kötü: 2, orta: 3, çok iyi: 4, mükemmel: 5 olarak tanımlandı. VAS skoru değerlendirmesinde 0-10'luk bir cetvel kullanıldı. Face Skalası olarak beşli değerlendirme skalası kullanıldı. Sonuç olarak, çalışmamızda herniorafi operasyonu sonrası ağrı tedavisinde iv deksketoprofen trometamol ve lornoksikam uygulanmasının benzer derecede etkin ve güvenilir bir analjezik etki sağladığı, postoperatif analjezik kullanımını ve buna bağlı komplikasyonları azaltabileceği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF POSTOPERATIVE ANALGESIC EFFICACY WITH DEXKETOPROFEN TROMETAMOL AND LORNOXICAM IN INGUINAL HERNIORRHAPHY The correlation between the patient's attitude and postoperative pain is the main issue for the organization of postoperative care units for the professional health teams. The management of postoperative analgesia is important for providing the uncomplicated postoperative period. This study group was composed of 40 patients in ASA I-II physical status aged between 18-65.The aim of this study was to compare the analgesic effects of 50 mg dexketoprofen trometamol and 8 mg lornoxicam in after inguinal herniorrhaphy. The admission to postoperative care unit was accepted as 0.minute and following 30min, 1 hr, 2 hr, 4.hr and 6.hr visual analog scale (VAS) of the patients was recorded. Face scale was also recorded on 0.min.In patients having VAS level more than 4, 50 mg diclofenac sodium IM was applied for analgesia. Patients' systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MBP), the presence of nausea, vomiting hypotension, hypertension, the first analgesic requirement after extubation and the total amount of analgesic were recorded. The patient's satisfaction was questioned on the 24. hr after surgery. The level of satisfaction was defined as very bad:1, bad:2, average:3, very well:4, excellent:5.VAS was evaluated on a scale ranged numbers of 1-10. In our study, we concluded that the dexketoprofen trometamol and lornoxicam have similar and reliable effects in postoperative analgesia with the decreased demand for postoperative analgesics.