Fakoemülsifikasyon cerrahisinde insizyon geometrisi ve insizyon yerleşiminin korneal yüksek düzey wavefront aberasyonlara ve astigmatizmaya etkisi
Incision geometry on phacoemulciftication surgery and the effect of incision sites on correal ashigmatism and correal aberations after phacoemulciftication surgery
  1. Tez No: 487603
  2. Yazar: SERAP SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada süperiyor ve temporal kadrandan kısa ve uzun tünel kullanılarak 2,8 mm'lik korneal kesi ile yapılan fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrasında hastalarda postoperatif astigmatizma değerleri ve korneal topografilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hepsi 2,8 mm'lik saydam korneal insizyon ile yapılan süperiyor kısa tünel kullanılan 33 göz (SUP kısa tünel) , süperiyor uzun tünel kullanılan 35 göz (SUP uzun tünel), temporal kısa tünel kullanılan 33 göz (TEM kısa tünel) ve temporal uzun tünel kullanılan 31 göz (TEM uzun tünel) çalışmaya dâhil edilmiştir. Tüm hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası 1. ay korneal topografi ve korneal wavefront ölçümleri yapılmıştır. Ameliyat sonrası 1. hafta OCT cihazı ile tünel uzunlukları ölçülmüştür. Korneal topografi cihazı ile alınan preoperatif keratometrik ve astigmatizma değerleri ile ameliyat sonrası 1. aydaki keratometrik ve astigmatizma değerleri kıyaslanmıştır. Ameliyat sonrası keratometrik değerler kıyaslandığında dört grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı(p>0.05). Total ve anterior korneal astigmatizma değerlerinde preoperatif ve postoperatif ortalama değişim SUP uzun tünel grubunda diğer gruplardan daha yüksekti. Fakat bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Korneal topografi cihazı ile alınan preoperatif ve postoperatif keratometrik değerler kullanılarak Alpins metodu ile cerrahi indüklenmiş astigmatizma değerleri hesaplanmıştır. SUP uzun tünel grubunda total ve anterior korneal cerrahi indüklenmiş astigmatizma değeri (CIA) diğer gruplara göre anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksek bulunmuştur, posterior korneal CIA değerinde farklılık izlenmemiştir. Ayrıca tünel uzunluklarının artması CIA değerinde artmaya neden olmuştur fakat bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ameliyat öncesi 3 mm'lik pupil boyutunda alınan tüm aberasyon değerleri dört grup arasında kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Ameliyat sonrası 3 mm'lik pupil boyutunda alınan ölçümlerde postoperatif Z3 değeri, Z4 değeri, HOA değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Her bir grupta ameliyat sonrası Z3 ve Z4 değeri ameliyat öncesi döneme göre anlamlı (p ˃ 0.05) değişim göstermemiştir. 3 mm'lik pupil boyutunda alınan ölçümlerde ameliyat sonrası Z2 değeri SUP uzun tünel grubunda SUP kısa tünel, TEM kısa tünel, TEM uzun tünel gruplarından anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Yine SUP uzun tünel grubunda ameliyat sonrası Z2 değeri ameliyat öncesi döneme göre anlamlı (p˂0.05) artış göstermiştir. SUP uzun tünel grubunda ve SUP kısa tünel grubunda ameliyat sonrası HOA değeri ameliyat öncesi döneme göre anlamlı (p˂0.05) artış göstermiştir. Ayrıca TEM kısa tünel grubunda postoperatif tüm aberasyon değerlerinde preoperatif değerler ile kıyaslandığında azalma saptanmıştır fakat bu durum istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Temporal kesi uygulanan gruplarda HOA değerlerinde azalma fark edilmiştir ama yine istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ameliyat öncesi 6 mm'lik pupil boyutunda alınan ölçümlerde Z3 değeri, Z4 değeri, HOA değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır(p ˃ 0.05). Ameliyat sonrası 6 mm'lik pupil boyutunda alınan ölçümlerde Z3 değeri, Z4 değeri, HOA değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır(p ˃ 0.05).. 6 mm'lik pupil boyutunda alınan ölçümlerde preoperatif ve postoperatif SUP uzun tünel grubunda Z2 değeri SUP kısa tünel, TEM kısa tünel, TEM uzun tünel gruplarından anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Ayrıca SUP kısa tünel grubunda ve SUP uzun tünel grubunda ameliyat sonrası HOA değeri ameliyat öncesi döneme göre anlamlı (p˂0.05) artış göstermiştir. TEM kısa tünel grubunda da postoperatif Z2 değerinde preoperatif değere göre artış varken diğer aberasyon değerlerinde azalma saptanmıştır fakat bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have aimed to compare postoperative astigmatism values and corneal topography after phacoemulsification surgery with 2,8 mm corneal incision using superior and temporal short and long tunnels. 33 eyes (SUP short tunnel) using superior short tunnel, 38 eyes using superior long tunnel (SUP long tunnel), 33 eyes using temporal short tunnel (TEM short tunnel) and 31 eyes (TEM long tunnel) using temporal long tunnel were included in the study. Corneal topography and corneal wavefront measurements were performed in all patients before and after surgery for 1. month. Postoperative 1. week the tunnel lengths were measured with OCT. Astigmatism values were obtained with autorefractometer at first month postoperatively. The preoperative keratometric and astigmatism values obtained with corneal topography device and the postoperative first month keratometric and astigmatism values were compared. When the postoperative keratometric values were compared, there was no statistically significant difference between the four groups (p> 0.05). The preoperative and postoperative mean changes in total and anterior corneal astigmatism values were higher in the SUP long tunnel group than in the other groups. However, this was not statistically significant. The surgically induced astigmatism values were calculated by Alpins method using preoperative and postoperative keratometric values obtained with corneal topography device. Total and anterior corneal surgery-induced astigmatism (SIA) value was found to be significantly higher (p ˂ 0.05) in the SUP long tunnel group than in the other groups, with no difference in posterior corneal SIA value. In addition, the increase in tunnel lengths caused an increase in the SIA value, but this was not statistically significant.. There was no statistically significant difference in all aberration values between all groups at 3 mm pupil size preoperatively. There was no statistically significant difference between postoperative Z3 value, Z4 value, and HOA value in the measurements taken at 3 mm pupil size postoperatively. Postoperative Z3 and Z4 values did not change significantly (p ˃ 0.05) in each group compared to the preoperatively. Measurements of 3 mm pupil size postoperatively; Z2 values were significantly higher (p ˂ 0.05) in the SUP long tunnel group than the other groups. In the SUP long tunnel group, postoperative Z2 value increased significantly (p˂0.05) compared to preoperatively. In the SUP long tunnel group and in the SUP short tunnel group, the postoperative HOA value increased significantly (p˂0.05) compared to the preoperatively. As well as we found a reduction in the postoperative all aberrations in the TEM short tunnel group compared with preoperative values, but this results was not statistically significant. the decrease in HOA values was noticed in the temporal incision groups but it was not found to be statistically significant either. There was no statistically significant difference (p ˃ 0.05) between Z3 value, Z4 value and HOA value at 6 mm pupil size preoperatively. There was no statistically significant difference (p ˃ 0.05) between Z3 value, Z4 value and HOA value at 6 mm pupil size postoperatively. Preoperative and postoperative Z2 value was significantly higher (p ˂ 0.05) in the SUP long tunnel than the other groups in 6 mm pupil size measurements. Furthermore, in the SUP short tunnel group and in the SUP long tunnel group, the postoperative HOA value increased significantly (p˂0.05) compared to the preoperative value. In the TEM short tunnel group, postoperative Z2 value increased with preoperative value while other aberration values decreased, but this condition was not statistically significant.