Evlenmek için başvuran çiftlerin aile planlaması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkındaki bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes about family planning and sexually transmitted diseases of the premari̇tal couples
- Tez No: 487602
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Kayseri'de evlilik aşamasındaki çiftlerin aile planlaması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi, tutum ve düşüncelerini belirlemek ve çiftler arasında uyum düzeyini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmada, Kayseri ili Mustafa Kızıklı Aile Sağlığı Merkezi'ndeki Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Birimi'ne evlenmek için başvuran 18 yaş ve üzeri 447 çiftten, 59 sorudan oluşan anket formu uygulanarak sosyodemografik özellikler, aile planlaması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi ve tutumlar ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Bulgular: Çiftlerin, dörtte birinin AP hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve üçte birinin ileride kullanılacak aile planlaması yöntemi konusunda kararsız oldukları bulunmuştur. AP yöntemi kullanacak çiftler arasında geleneksel yöntemleri tercih edenlerin oranı %15 olarak bulunmuştur. Çiftlerin yaklaşık tamamı HIV/AIDS'i biliyor olsa da diğer CYBH daha az oranda bilinmektedir. Çiftler arasında CYBH ile ilgili yanlış inanışlar olduğu saptanmıştır. Çiftlerin çoğunun AP ve CYBH hakkındaki bilgilerini görsel medyadan edindiği ve yaklaşık yarısının, özellikle sağlık personelinden, bilgi almak istedikleri bulunmuştur. Sonuç: Üreme sağlığını güçlendirmek için, evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri, gereksinimlere göre düzenlenip yaygınlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the knowledge, attitudes and thoughts about family planning and sexually transmitted diseases of premarital couples in Kayseri and to determine the level of consistency between couples. Materials and Methods: In this descriptive study, a questionnaire consisting of 59 questions included sociodemographic characteristics, knowledge and attitudes about family planning and sexually transmitted diseases, was applied on 447 couples, who are 18 years old and older also applied for marriage to Maternal Health and Family Planning Unit in Mustafa Kızılıklı Family Health Center in Kayseri. Results: One in four of the couples found that they did not have enough information about the family planning and that one third of them were undecided about the family planning method to be used in the future. Among the couples who will use the family planning method, the rate of those who prefer traditional methods is 15%. Whereas couples almost all know HIV / AIDS, the other sexually transmitted diseases are less well known. There was a false belief among the couples regarding sexually transmitted diseases. It has been found that most of the couples obtain information about family planning and sexually transmitted diseases from the visual media, and about half of them want to receive information, especially from health personnel. Conclusion: To strengthen reproductive health, premarital counseling services should be organized and disseminated according to needs.