Diyabetli hastalarda ayak bakım eğitimine yönelik geliştirilen mobil uygulamanın etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 487605
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Diyabetli hastalarda ayak bakım eğitimine yönelik mobil uygulamanın geliştirilmesi ve verilen mobil uygulama eğitiminin hastaların ayak bakımı bilgi, özetkililik ve davranış düzeyleri üzerine etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın birinci aşaması metadolojik tipte, ikincisi ise, randomize kontrollü müdahale aşamasıdır. Araştırmanın verileri Mart-Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 65 deney, 65 kontrol olmak üzere 130 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; Bilgi Formu, Diyabetik Ayak Bilgi Ölçeği (DABÖ), Diyabetik Ayak Bakımı Öz-Etkililik Ölçeği (DABÖÖ), Ayak Bakımı Davranış Ölçeği (ABDÖ) Diyabetik Ayak Değerlendirme Formu ve Mobil Uygulama Eğitim Programına İlişkin Görüş Formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için Student's T, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Bonferroni, Paired Samples, Wilcoxon Signed, Pearson ki-kare, Fisher's Exact ve Fisher Freeman Halton testleri kullanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grubunun son test, izlem 1 (14. gün) ve izlem 2 (1. ay) sonundaki DABÖ, DABÖÖ, ABDÖ, puanları mobil uygulama eğitimi alan deney grubunda, izlemlere göre artış anlamlı derecede yüksek olurken (p0,05). Sonuçlar: Diyabetli hastalarda ayak bakım eğitimine yönelik geliştirilen mobil uygulamanın, bireylerin bilgi, öz etkililik ve davranış düzeylerini arttırmada etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to develop a mobile application for foot care education in patients with diabetes, the assessment of the efficacy of the given mobile application education on the patients' foot care knowledge, self-efficacy and behavior levels. Material and Method: The first phase of the study was the methodological type and the second was the randomized controlled experimental. The data of the study were collected in a training and research hospital in İstanbul province between March- September 2017. The population of the study consisted of 130 people – 65 in the experimental group, 65 in the control group – who met the research criteria and agreed to participate in the study. The Information Form, the Diabetes Foot Knowledge Questionnaire (DFKQ), the Diabetic Foot Care Self- Efficacy Scale (DFCSS), the Foot Self Care Observation Guide (FSOG), the Diabetic Foot Assessment Form, and the Opinion Form for the Mobile Application Education Program were used as data collection instruments. For the statistical analysis of the data, Student's T, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni, Paired Samples, Wilcoxon Signed, Pearson Chi-square, Fisher's Exact and Fisher's Freeman Halton tests were used. Results: The scores of DFKQ, DFCSS, FSOG at the end of the post test, follow-up 1 (day 14) and follow-up 2 (month 1) of the experiment and control group were significantly higher than the follow-ups in the experimental group taking the mobile application education (p 0,05). Conclusions: The mobile application developed for foot care education in patients with diabetes was found to be effective in increasing the knowledge, self-efficacy and behavior levels of individuals.