Sağlık yöneticilerinin paternalist liderlik davranışlarının çalışanların iş doyumu ve örgütsel adalet algısı ilişkilerinin incelenmesi
An analysis of the relationship between health administrators' paternalistic leadership behavior, employee job satisfaction and perceptions of organizational justice
  1. Tez No: 487606
  2. Yazar: MUSTAFA NAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ TARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Amaç: Bu araştırma, yöneticilerin paternalist liderlik davranışlarının, sağlık çalışanlarının iş doyumu ve örgütsel adalet algısı üzerindeki etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının sosyodemografik özelliklerini tespit etmek için Kişisel Bilgi Formu, paternalist liderlik algısını ölçmek için Pellegrini ve Scandura (2006) tarafından geliştirilen Paternalist Liderlik Ölçeği, iş doyumunu ölçmek için Weiss ve arkadaşları (1967) tarafından geliştirilen Minnessota İş Doyumu Ölçeği, örgütsel adalet algısını ölçmek için Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen Örgütsel Adalet Ölçeği kullanılmıştır. Kastamonu, Çankırı ve Karabük illerinde bulunan kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren dört hastane örneklem olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study analyzes the relationship between health administrators' paternalistic leadership behaviors, employee job satisfaction and perceptions of organizational justice. Materials and Methods: Healthcare personnel's sociodemographic characteristics were determined using a personal information form. Perceptions of paternalistic leadership was measured using the Paternalistic Leadership Scale developed by Pellegrini and Scandura (2006), and job satisfaction was measured using the Minnesota Satisfaction Scale developed by Weiss et al. (1967). Perceptions of organizational justicewere measured using the Organizational Justice Scale developed by Niehoff and Moorman (1993). The study sample consisted of four public and private hospitals in Kastamonu, Çankırı and Karabük.