Obez olan ve olmayan periodontitisli hastalarda tükürük adipokin ve oksidatif stres belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of adipokines and oxi̇dati̇ve stress markers in obese and non-obese periodontitis patients' saliva
- Tez No: 487621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Periodontitis patogenezinde pro/anti-inflamatuvar sitokinler, oksidan/anti- oksidan moleküller gibi birçok mediatörlerin ve konak cevabını etkileyebilen sistemik durumların rol oynadığı kompleks bir hastalıktır. Son yıllarda adipokinlerin de bu kompleks mekanizma içinde yer aldığı belirtilmektedir. Bu çalışmada amacımız tükürükte obez olan ve olmayan, periodontal olarak sağlıklı ve periodontitisli hastalarda leptin, visfatin, Nitrik oksit (NO), Total oksidan kapasite (TOK) ve Total antioksidan kapasite (TAOK) seviyelerini değerlendirmektir. Çalışmaya 20 obez periodontal olarak sağlıklı (Grup I), 18 obez periodontitisli (Grup II), 20 obez olmayan periodontal olarak sağlıklı (Grup III) ve 20 obez olmayan periodontitisli (Grup IV) olmak üzere toplam 78 birey dahil edildi. Tüm bireylerde plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), sondlamada cep derinliği (SCD), sondlamada kanama (BOP), klinik ataçman seviyesi (KAS), vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel çevresi ölçümlerini içeren klinik parametreler kayıt edildi. Alınan tükürük örneklerinin biyokimyasal analizinde ELISA ve GRIESS metodu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a complex disease that plays a role in the pathogenesis of many mediators, such as pro / anti-inflammatory cytokines, oxidant / anti-oxidant molecules, and systemic conditions that affect the host response. Adipokines have also been implicated in this complex mechanism in recent years. Our aim in this study is to evaluate leptin, visfatin, nitric oxide (NO), total oxidant capacity (TOC) and total antioxidant capacity (TAC) levels in periodontally healthy and obese / non- obese periodontitis patients in saliva. A total of 78 patients including 20 obese periodontally healthy (Group I), 18 obese periodontitis (Group II), 20 non-obese periodontally healthy (Group III) and 20 non-obese periodontitis (Group IV) were included in the study. Clinical parameters including plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD), bleeding on probing (BOP), clinical attachment level (CAL), body mass index (BMI) and waist circumference measurements were recorded in all patients. ELISA and GRIESS method were used for biochemical analysis of saliva samples.