Behçet hastalarında crp ile 25-oh vitamin d arasındaki korelasyon
Correlationbetween crp and 25-oh d vitamin in behcet'sdisease
- Tez No: 487620
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN İLYAS ÖNER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Romatoloji, Rheumatology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Behçet Hastalığı (BH) otoimmün, nüksedici ve multisistemik vaskülit olarak tanımlanmaktadır. D vitamini immün sistemde immün modülatör olarak rol oynamaktadır. Dolayısıyla bazı otoimmün hastalıklarda D vitamini eksikliği bildirilmiştir. Türkiye dünyada en yüksek BH prevalansına sahip ülkedir. Behçet hastaları ile sağlıklı bireylerin CRP ve 25-OH Vitamin D3 Düzeyleri karşılaştırılarak bu parametrelerin Behçet hastalığındaki yeri ve hastalık aktivitesi ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları ve Romatoloji polikliniklerine başvuran 64 kişilik hasta grubu ile 50 kişilik kontrol grubu olmak üzere toplam 114 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcılar için, C-reaktif protein, ve D vitamini seviyeleri Adıyaman üniverstesi tıp fakültesi eğitim ve araştırma hastanesi merkez laboratuvarında çalışıldı. D vitamini seviyelerini belirlemek için plazma 25-hidroksi vitamin D [25(OH)D3] düzeyleri ölçüldü. Plazma 25(OH)D3 düzeyleri yüksek performanslı sıvı kromatografisi/HPLC ile saptandı. Hasta ve kontrol grupları CRP Düzeyleri ortalamaları incelenmiş olup hasta grubu ortalaması 0,74 ± 0,84 (mg/dl) iken, kontrol gurubu ortalaması ise 0,45 ± 0,42 (mg/dl) olarak bulunmuştur. İki grup arasında CRP düzeyleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p=0,28). Hasta ve kontrol grupları 25-OH Vitamin D3 düzeylerinin ortalamaları incelenmiş hasta grubu ortalaması 19,3 ± 7,7 (ng/ml)(iken kontrol gurubu ortalaması ise 14,2 ± 6,7 (ng/ml) olarak bulunmuştur. İki grup arasında 25-OH Vitamin D Düzeyleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p=0,001). Hasta grubu CRP düzeyleri ile yaş arasında Pearson Korelasyon Testi yapılmış istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir (p=0,719). Sonuç olarak Behçet hastalarında CRP düzeyleri ile 25-OH Vitamin D3 düzeyleri arasında anlamlı birilişkinin olmadığı saptanmıştır. Ortalama 25-OH Vitamin D3 ve ortalama CRP düzeyleri Behçet hastalarında kontrol grubuna göre yüksek saptanmış olup, CRP düzeyleri açısından bu fark istatiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen, 25-OH Vitamin D düzeyleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Behcet's disease (BD) is defined as autoimmune, recurrent and multisystemic vasculitis. D vitamins play a role as immunomodulators in the immunesystem. Therefore, some autoimmune diseases have reported D vitamin deficiency. Turkey has the highest prevalence of BH in the world. The aim of this study was to compare the CRP and 25-OH Vitamin D Levels of Behçet's disease and healthy individuals and to determine the relationship between these parameters and Behçet's disease and disease activity. A total of 114 patients were enrolled in the study, consisting of a 64-patient group admitted to the Dermatology and Physical Therapy out patient clinic of Adıyaman University Training and Research Hospital and a control group of 50 patients. For all participants, C-reactive protein, and vitamin D levels were studied in Adıyaman University Hospitals Central Laboratores. Plasma 25-hydroxvitamin D [25 (OH) D3] levels were measured to determine vitamin D levels. Plasma 25 (OH) D3 levels were determined by high performance liquid chromatography / HPLC. The patient and control groups were 0.74 ± 0.84 (mg / dl) while the control group mean was 0.45 ± 0.42 (mg / dl). There was no significant difference in CRP levels between the two groups (p = 0.28). The mean levels of 25-OH vitamin D3 in patients and control groups were 19.3 ± 7.7 (ng / ml). The two groups (ng / ml) were found to be 14.2 ± 6.7 (ng / ml). . 25-OH Vitamin D Levels. (p = 0,001) There was no statistically significant difference between the CRP levels and age groups during the Pearson Correlation Test (p = 0,719).As a result, 25-OH Vitamin D and CRP Levels were found to be higher in Behçet's patients than the control group, while 25-OH Vitamin D levels showed no significant difference in CRP Levels. Inconclusion, mean 25-OH Vitamin D3 and mean CRP levels were found higher in Behçet's patients than in the control group and it was found that there was a statistically significant difference in 25-OH Vitamin D levels in terms of CRP levels, although this difference was not statistically significant. As a result, there was no significant difference between CRP levels and 25-OH vitamin D3 levels in Behçet's patients. Mean 25-OH vitamin D3 and mean CRP levels were found to be higher in patients with Behçet's disease than in the control group. Although the difference was not statistically significant in terms of CRP levels, 25-OH vitamin D levels were found to be statistically significant.