PDA tanısı konulan hastaların duktus tipi, morfolojisi ve boyutları açısından ekokardiyografik ve anjiyografik yöntemle karşılaştırılması
Echocardiographic and angiographic comparison of ductal dimensions, type and morphology in patients with patent ductus arteriosus
  1. Tez No: 487624
  2. Yazar: ELA İREM RUDVAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Patent Duktus Arteriyozus (PDA) fetal hayatta pulmoner arter ile aorta arasındaki bağlantıyı sağlayan duktus arteriyozusun doğum sonrası kapanmaması olarak tanımlanır ve konjenital kalp hastalıkları arasında sıklığı %5-10'dur. Günümüzde tanısını koymada boyut ve morfolojisini belirlemede en etkili noninvaziv yöntem ekokardiyografidir. PDA'nın boyutu ve morfolojisine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmakla birlikte en sık tercih edilen yöntem transkateter kapatmadır. Biz bu çalışmada tanı koyarken yapılan ekokardiyografik ölçümler ile transkateter anjiyografik kapatma sırasında yapılan ölçümlerin uygunluğunu değerlendirerek ekokardiyografi ile elde edilen verilerin güvenilirliğini değerlendirdik. Ayrıca transkateter kapatma yaptığımız hastaların sonuçlarını inceledik. Çalışmamızda Mayıs 2014 ile Aralık 2016 tarihleri arasında PDA saptanan 47 hastanın dosyaları; muayene, ekokardiyografi, kateterizasyon ve PDA kapatma işlemine ait kayıtları içerecek şekilde geriye dönük olarak incelendi. Ekokardiyografi ve transkateter anjiyografik kapatma sırasında yapılan ölçümler ile duktus uzun eksen boyu, duktus en dar çapı karşılaştırıldı. Bulgular değerlendirildiğinde duktus tiplerine göre yapılan gruplar arası PDA uzun eksen, en dar çap ölçümleri arasında güçlü korelasyon saptandı. Duktus tipine göre kapatma işlemi ve skopi süresi karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç olarak PDA tanısını koymada, boyut ve morfolojisini belirlemede kullanılan ekokardiyografik ölçümler oldukça güvenilirdir. Dolayısıyla transkateter kapatma işleminde kullanılacak olan cihazın belirlenmesinde de faydalıdır.
Özet (Çeviri)
The ductus arteriosus (DA) is an essential vascular structure that connects the aorta to the main pulmonary arter. Patent ductus arteriosus (PDA) is acondition wherein the ductus fails to close after birth. The incidence of PDA has been reported to be ≈5% to 10% of all congenital heart diseases.The echocardiogram is the procedure of choice to confirm the diagnosis and to characterize a PDA. Transcatheter closure has become the treatment of choice for most patent ductus in children and adults. The purpose of current study was to determine the consistency between the echochardiographic and the anjiographic measurements and to state the results of angiographic transcatheter closure. Between May 2014 and December 2016 the clinical data of forty-six patients treated for PDA by transcatheter closure method were retrospectively reviewed. Echocardiographic and anjiographic measurements of ductus ampulla length and the narrow diameter were compared. The results of this study show that there is a strong correlation between the echocardiographic and angiographic measurements. No significant differenceswere assessed in fluoroscopy and total procedural time between the ductal morphologic types. Our results indicate that echocardiography can obtain a comprehensive assessment of patent ductus arteriosus and measurements can be used to assess suitable device for transcatheter closure.