Antakya'daki ortaöğretim öğrencilerinde obezite sıklığı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları
  1. Tez No: 487631
  2. Yazar: MERYEM KABACAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Obezite çağımızın en önemli sorunlarından biri olup, adolesan sağlığını etkileyen en önemli problemlerinden biridir. Bu çalışma ile Hatay ili Antakya ilçesinde ortaöğretim öğrencilerinde obezite sıklığını, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ve birbirleriyle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışma 2016-2017 öğretim yılında Antakya'daki ortaöğretim öğrencilerinde yapıldı. Çalışmanın evreni Hatay ili Antakya ilçesindeki 38 ortaöğretim okulu ve öğrenim gören toplam 26954 öğrenci olup, çalışmanın örneklemi çok aşamalı örneklem yöntemi ile seçilen 1088 öğrenciydi. Katılımcılara sosyodemografik özellikler, bazı alışkanlıkları ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ) bölümlerinden oluşan anket uygulanarak, boy ve kiloları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is one of the most important problems of our age and is one of the most important problems affecting adolescent health. The aim of this study is determine prevalence of obesity, healthy lifestyle behaviors and investigate the relationship between them in secondary school students in Antakya city of Hatay province. Methods: This cross-sectional study was conducted in secondary school students in Antakya during the 2016-2017 school year. The universe of the work is a total of 26954 students attending 38 secondary schools in Antakya district of Hatay province and The sample was 1088 students selected through the multistage sampling method. Participants were administered a questionnaire consisting of sociodemographic characteristics, some habits and the Healthy Lifestyle Behavior Questionnaire II and their height and weight were measured.