ADÜ çocuk acil polikliniğine başvuran 3-6 yaş arası çocuklarda tam idrar tetkiki ile idrar kültürü bulguları arasındaki ilişki
The relationship between full urine examination and urine culture findings for 3-6 years old children applied to Adnan Menderes University (ADU) pediatric emergency clinic
- Tez No: 487666
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GEMALMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağı enfeksiyonları arasında İYE solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci sıklıkla görülür. Özellikle çocukluk çağında İYE renal skarlanma, son dönem böbrek yetmezliği, hipertansiyon gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonların önlenmesi açısından hastalığın erken tanı ve tedavisi önemlidir. İYE'nun tanısında altın standart idrar kültüründe etken patojenin üretilmesidir. Ancak özellikle birinci basamak sağlık kuruluşlarında idrar kültürü yapma olanağının çok kısıtlı olması, idrar kültürünün sonuçlanmasının zaman alması farklı tetkiklerle hastayı değerlendirmeyi gerektirir. Bu amaçla kullanılan Tam İdrar Tetkiki (TİT) ve idrar mikroskobisi hekimlere yol gösterici olabilir. Biz de çalışmamızda TİT parametrelerinden olan lökosit esteraz (LE) ve nitritin; idrar mikroskobisi ile saptanabilen piyüri, hematüri ve bakteriürinin İYE tanısında yerlerini ve bu tetkiklerin semptomlarla birlikteliğinin tanısal sürece katkısını ortaya koymayı hedefledik. Gereç ve yöntem: Araştırmaya 01.01.2016 – 31.12.2016 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine başvuran, aynı muayenede tam idrar tetkiki ve idrar kültürü istenmiş ve her iki numuneyi de verebilmiş olan 3-6 yaş arası, toplam 728 hasta alındı. Hastaların dosyaları MiaMedR Hastane Bilgi Yönetim Sistemi yazılımından geriye yönelik taranarak veriler kaydedildi, SPSS 18.0 İstatistik Paket Programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aims: Among childhood infections, Urinary Tract Infection (UTI) is the second most common type of infection after respiratory tract infection. Especially in childhood, UTI renal scarring can cause complications such as end-stage renal failure, hypertension. Early diagnosis and treatment of the disease is important for prevention of these complications. The gold standard for the diagnosis of UTI is the production of the causative pathogen in the urine culture. However, the fact that urine culture is very limited especially in primary health care institutions, taking the time to complete urine cultures requires evaluating the patient with different examinations. For this purpose, Full Urine Examination (FUE) and urine microscopy can be a guide for physicians. We aimed to reveal the place of FUE parameters leukocyte esterase (LE) in the UTI diagnosis of pyuria, hematuria and bacteriuria, which can be detected with urine microscopy and the contribution of the association of these tests with symptoms to the diagnostic process. Materials and methods: A total of 728 patient, aged between 3 and 6 years who were admitted to the Adnan Menderes University Practice and Research Hospital Pediatric Emergency Polyclinic between 01.01.2016 and 31.12.2016 and who were able to give both urine and urine cultures were included in the study. The files of the patients were scanned backwards from the MiaMedR Hospital Information Management System software, data were recorded and evaluated with the SPSS 18.0 Statistical Package Program.