Konya ili su ürünleri tüketim alışkanlıkları üzerine bir anket çalışması
A survey study on habits of fish consumption in Konya
  1. Tez No: 487711
  2. Yazar: HASAN CEVHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada Konya ili su ürünleri tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Anket, Eylül 2015-Ekim 2016 tarihleri arasında, önceden belirlenen sorular tesadüfi olarak seçilen 128'i kadın ve 296'sı erkek olmak üzere 424 bireye yüz yüze ve soru cevap şeklinde uygulanmıştır. Ankete katılan bireylerin 19-24 (% 27) yaş grubu ile en fazla oranda olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin % 40'ının öğrenci olduğu ve onların da % 53'ünün üniversite, % 26'sının lise mezunu olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %51'inin ayda bir defa su ürünleri tükettiği ve % 97'sinin taze ürünleri tercih ettiği görülmüştür. Katılımcıların su ürünlerini pişirme şekli % 60 oranda kızartma olarak belirlenmiştir. Ankete katılan bireylerin % 47'si bütün et çeşitlerini tüketirken, % 27'sinin kırmızı eti severek tükettikleri, % 13'lük bir oranın tavuk etini ve % 12'sinin de balık etini tercih ettiği görülmüştür. Tüketicilerin % 51'inin ayda bir kez balık tükettiği, % 49 oranla deniz balıklarını tercih ettiği tespit edilmiştir. Balık tüketim oranlarına göre en çok tüketilen balıkların hamsi (Engraulis encrasicolus), levrek (Dicentrarchus labrax) ve çipura (Sparus auratus) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine habits of fish consumption in the province of Konya. The survey was conducted between September 2015 and October 2016 with a face to face question and answer format with 424 individuals, 128 of whom were randomly selected and 296 were men. It was determined that the individuals participating in the survey were most in the 19-24 age group (27 %). It was determined that 40 % of the individuals participating in the survey were students, and 53 % of them were university and 26 % were high school graduates. It was seen that 51 % of the participants consumed seafood once a month and 97 % preferred fresh seafood. It has been determined that 60 % of the customers prefer to cook fish by frying. While 47 % of the respondents consume all types of meat, 27% consume red meat, 13 % chickens and 12 % prefer fish meat. It was determined that 51 % of consumers consume fish once a month, 49% prefer sea fish. The consumption rate of fish was anchovy (Engraulis encrasicolus), seabass (Dicentrarchus labrax) and seabream (Sparus auratus) respectively.