İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği sağlık çalışanlarının konjenital hipotiroidi taramasına yaklaşımları
Approaches of the healthcare staff in The İstanbul Province Public Hospitals Union northern anatolia secretarial to screen for congenital hypothyroidism
- Tez No: 487710
- Danışmanlar: UZMAN FEYZA MEDİHA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital hipotiroidi hastalığı önlenebilir zeka geriliğinin en önemli nedenidir. Bu nedenle ülkemizde düzenli olarak konjenital hipotiroidi taraması yapılmaktadır. Bu taramanın esas takip ve izlemini aile hekimlikleri ve pediatri klinikleri yapmakla birlikte anne ve baba ile iletişim halinde olan bir diğer klinik olan kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinin bu taramayla ilgili yaklaşımlarını değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Bu çalışmamızı İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı hastanelerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine bağlı olarak çalışan sağlık çalışanlarıyla gerçekleştirdik. Toplamda 156 kadın doğum uzman doktoru, kadın doğum asistan doktoru,kadın doğum hemşiresi ve ebeyle yüzyüze görüşerek 15 çoktan seçmeli sorudan oluşan anketimizi yaptık.Ankette katılımcıların demografik özellikleri,konjenital hipotiroidi taraması hakkındaki bilgileri ve konjenital hipotiroidi taramasına yaklaşımları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 37 (%23.7) uzman doktor , 56 (%35.8) asistan doktor, 48 (%30.7) hemşire, 15 (%9.6) ebe katılmıştır.Katılımcıların %81'i konjenital hipotiroidi taramasının ülkemizde tüm yenidoğanlara yapıldığını belirtmiştir. Çalışmaya katılanların %50'si ülkemizde konjenital hipotiroidi sıklığının 1/3000 olduğunu söylemiştir.Ankete katılanların %92'si konjenital hipotiroidi taraması için kan örneğinin topuktan alındığını belirtmiştir.Katılımcıların %86'sı KH taraması için alınan kan örneğinin Guthrie kağıdı ile laboratuara ulaştırıldığını söylemiştir.Katılımcıların %43'ü konjenital hipotiroidi taramasının ideal olarak bebek doğduktan en az 48 saat sonra yapılması gerektiğini belirtmiştir.%41'i ise 24-48 saat arasında alınması gerektiğini söylemiştir.Katılımcıların %67'si KH taraması için ideal olarak kan alınamıyorsa hastaneden çıkmadan önce alınmalıdır cevabını vermiştir.Ülkemizde KH taramasında TSH bakılması gerektiğini katılımcıların %92'si belirtmiştir. KH taramasında hafif şüpheli sonuç geldiğinde katılımcıların %54'ü taramanın tekrar edilmesi gerektiğini, %39'u ise venöz kandan tetkik gönderilmesi gerektiğini söylemiştir.Ankete katılanların %67'si KH taramasında kuvvetli şüphe geldiğinde venöz kandan tetkik edilmesi gerektiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Congenital hypothyroidism is the most important cause of preventable mental retardation. For these purposes, congenital hypothyroidism screening is regularly performed in our country. While follow-up of the screening is done by Family Medicine and Pediatrics clinics, Gynecology and Obstetrics clinics that are in communication with mother and father are also the units concerned with this screening. In our study, we aimed to evaluate their approaches. Methods: We performed our study with health workers of Departments of Obstetrics and Gynecology at the hospitals affiliated to Istanbul Province Public Hospitals Union Northern Anatolia Secretarial. We have interviewed in total 156 healthcare workers (specialist doctors, assistant doctors, nurses, midwifes) face-to-face and made our questionnaire containing 15 multiple choice questions. Demographic characteristics of participants, information about congenital hypothyroidism screening, and approaches to congenital hypothyroidism screening were evaluated in the questionnaire. Results: Thirty-seven (23.7) specialist doctors, 56 (35.8%) assistant doctors, 48 (30.7%) nurses and 15 (9.6%) midwives have participated in our study. Eighty-one percent of the participants said that the screening of congenital hypothyroidism was performed to all newborns in our country. Of the participants; 50% said that the frequency of congenital hypothyroidism in our country is 1/3000, 92% said that the blood sample was taken from the heel to screen for congenital hypothyroidism, 86% said that blood samples taken for screening were delivered to the laboratory with Guthrie paper. Forty-three percent of the participants said that the screening of congenital hypothyroidism should ideally be done at least 48 hours after the birth, 41% said it should be taken between 24-48 hours after birth and 67% said that the sample must be withdrawn before leaving the hospital if blood is not ideally taken. Ninety-two percent of the participants said that screening TSH is the routine method. When asked what should be done if the results indicate a mildly suspicious result, 54% of the participants said that the scan needs to be repeated with heel blood sample and 39% said that a venous blood sample shall be sent. When asked what should be done if the results indicate a highly suspicious result, 67% of the participants said that the scan needs to be repeated with a venous blood sample.