Donatı bağlama el aleti tasarımı ve imalatı
Design and manufacture of rebar tying hand tool
  1. Tez No: 487714
  2. Yazar: HASSAN NAJAFYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, donatı (inşaat) demirlerini tel ile birbirlerine bağlamada kullanılan geleneksel demir bağlayıcılarına alternatif bir ürün tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. El/kol gücü ile (manuel) tahrik edilen el aletinin tasarım sürecinde, geleneksel tel bağlama ürünlerinin fonksiyon ve çözüm prensibi sabit tutularak, bu prensiplere ilave ergonomi ve iş sağlığınıda dikkate alan yeni bir tasarım ortaya konulmuştur. Geliştirilen ürün; yan yana, üst üste ve çapraz şekildeki donatı demirlerinin bağlanmasını kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir. Böylece İnşaat uygulamalarında zamandan ve işçilikten kazanç sağlanması, inşaat işçilerinin sağlığı ve iş güvenliği bakımından da faydalar sağlanması hedeflenmiştir. Geliştirilen donatı bağlama el aleti, sadece donatı demiri bağlamanın yanında elektrik, sıhhi tesisat gibi tel ile bağlamanın ihtiyaç olduğu yerlerde de kullanılabilmektedir. El aletinin tasarımın'da bilgisayar destekli tasarım programları kullanılmıştır. Bazı parçalar 3D yazıcı kullanılarak üretilmiştir. Bu çalışma ile imal edilen el aleti, halen inşaat sektöründe kullanılmakta olan diğer donatı bağlama el aletleri ile birlikte teste tabi tutulmuştur. Testler için özel bir test düzeneği hazırlanmıştır. Testler iki ayrı grupta yapılmıştır. Birinci grupta, Aynı kalınlıktaki tel hem tasarlanan el aleti ile hemde geleneksel kerpeten ile donatı bağlaması yapılarak çekme testleri yapılmış ve karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada belirgin bir fark olmadığı görülmüştür. İkinci grupta ise el/kol gücüyle tahrik edilen diğer donatı bağlama el aletleri donatı bağlaması yapılmış ve çekme testine tabi tutularak karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada maliyet ve mukavemet açısından kıyaslamalar yapılmıştır. Karşılaştırma sonuçları grafikler halinde verilmiştir. Bu sonuçlara göre bu çalışma ile tasarımı ve imalatı gerçekleştiren el aletinin kısa ve uzun vadede inşaat sektörüne bazı faydalarının olabilceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a production design and manufactute alternative to conventional rebar tying binders which are used in binding irons with wires has been realized. In the process of the manuel tool which is activated by handpower , conventional iron binders function and solution principle was kept constant and a new production taking into account additional ergonomics and occupational health addition to these new principles were put forth. The developed production can bind the consruction irons in the shape of side by side, over the top, and cross. So in consruction application time and labour were saved and this application became very useful in terms of workers' health and work security.This developed conruction iron binders can be used in electrical devices and plumbing which are neeeded wires. Computer aided design programs were used in the design of the handpiece. Some pieces were produced by using 3D printer. The hand tool manufactured in this study was tested with other hand tools currently in use in the construction industry. A special test setup has been prepared for the tests. The tests were conducted in two separate groups. In the first group, The wire of the same thickness was tested with both the designed hand tool and the conventional pliers, and then tested and compared. There is no significant difference in this comparison. In the second group, the other hand-held hand tools that were driven by hand / arm power were compared with the restraint test. Comparisons have been made in terms of cost and strength. The comparison results are given in graphical form. According to these results, it was concluded that the hand tool, which was designed and manufactured with this work, could have some benefits in the construction sector in short and long term.