Banach cebirlerinin bazı Deddens alt uzayları
Some Deddens subspaces of Banach algebras
  1. Tez No: 487715
  2. Yazar: HAVVA TİLKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Deddens alt uzaylarının tarihsel gelişimi ifade edilmiştir ve Banach cebirleri ve Deddens cebirleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, literatür özeti verilerek konunun amacı ve literatürdeki yeri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmada kullanılan bazı tanım ve temel sonuçlar verilmiştir. Daha sonra, dördüncü bölümde bazı iyi bilinen Deddens cebirlerinin özellikleri ve bazı özel Deddens alt uzaylarının tanımları çalışılmıştır. Yeni bir cebir tanıtılmış ve bu cebirin bazı özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, Deddens alt uzayların bazı sonuçları da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the historical development of the Deddens subspaces is stated and informations about the Banach algebras and Deddens algebras are given. In the second chapter, an overview of the scientific literature related to the subject is presented and its importance in the literature are described. In the third chapter, some definitions and main results used in the work are given. Later in fourth chapter, some well-known properties of Deddens algebras and definitions of some special Deddens subspace is studied. New an algebra is introduced and some properties of this algebra are studied. Also, some results with Deddens subspace are given.