Pamuk telefi ve kızılçam odun karışımından üretilen kompozit panel levhaların özelliklerinin araştırılması
Investigation properties of boards made from mixtures of cotton waste and red pine wood
- Tez No: 487722
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Adana bölgesinde yetişen pamuk bitkisinin işlenmesi esnasında ilk aşamada oluşan artık/atık ve Pamuk telefi olarak isimlendirilen hammaddeden lif levha ve yonga levha üretiminde tek başına, odun lifi ve odun yongası ile farklı oranlarda karıştırılarak kullanılmıştır. Bağlayıcı olarak termoset özellikteki % 10 oranında sentetik üre formaldehit tutkalından faydalanılmıştır. Sıcak pres ve kalıplama yöntemi ile hazırlanan levhaların su içinde 2 ve 24 saat sonraki kalınlık artış değerleri, renk ölçümleri, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, yüzeye dik çekme direnci değerleri ölçülmüştür. En yüksek suda şişme miktarı I tipi levhalarda % 103,8 ve en düşük ise A tipi levhalarda % 42.6 olarak bulunmuştur. Renk değişimi değerleri en düşük 3.60 ile F tipi levhalarda, en yüksek eğilme direnci, elastikiyet modülü ve iç yapışma direncinin sırasıyla 5,82 N/mm2 ve 1485 N/mm2 olarak F tipi levhalarda en düşük ise sırasıyla 0,9 N/mm2 ve 286 N/mm2 olarak % 20 odun lifi / % 80 pamuk telefi karışımından üretilmiş I tipi levhalarda olduğu anlaşılmıştır. Karışımdaki pamuk telefi oranının artışı genel olarak levhaların elastik özelliğini pozitif etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, cotton wastes which formed during the processing of harvested raw cotton in the Adana region, were mixed with wood substarte (as fiber or particle) in various proportions. As a binder, 10 % synthetic urea formaldehyde glue was utilized for producing boards at selected certain conditions. The physical and mechanical propertiers of boards such as; Thickness swelling in water (2 and 24 hours), Optical and color properties, Modulus of Rupture (MOR), Modulus of elasticity (MOE), and internal bond (IB) values were measured. It was realized that the highest thickness swelling (TS) value was found to be 103.8 % for I type while the lowest TS of 42.6 % for A type boards, respectively. However, the highest MOR of 5.82 N/mm2 and MOE of 1485 N/mm2 were found for F type boards while the lowest MOR of 0.9 N/mm2 and 286 N/mm2 for I type boards that made from 20% wood fiber/80% cotton waste mixtures. It was realized that the increase of cotton waste in mixture generally positive impact on MOE properties of boards.