Michele Palieri\41b aşılı asma fidanı üretiminde farklı alıştırma süreleri ve siyah plastik malç uygulamasının fidan randımanı ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of different acclimation periods and black plastic mulch on quality and final take rate in Michele Palieri\41b grafted vines production
- Tez No: 487753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ HALLAÇ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
2013-2014 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve uygulama merkezinde yürütülen bu çalışmada, 5, 10, 15,20 ve 25 günlük olmak üzere 5 farklı alıştırma süresi ile siyah plastik malç uygulamasının aşılı asma fidan randıman ve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitkisel materyal olarak 41 B asma anacı ile Michele Palieri üzüm çeşidi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda fidan randımanı, 1. boy fidan randımanı, fidan boyları, sürgün çapı, sürgün uzunluğu, sürgün ağırlığı, sürgün gelişme düzeyi, kök ağırlığı, kök sayısı ve kök gelişme düzeyinin alıştırma süreleri ile siyah plastik malç uygulamasından etkilendiği belirlenmiştir. Genel olarak en yüksek değerler 10 günlük alıştırma süresi ile malç uygulamasından, en düşük değerler 5 günlük alıştırma süresi uygulamasından elde edirmiştir. Sonuç olarak, benzer toprak ve iklim koşullarında 41 B anacı kullanılarak yapılan Michele Palieri aşılı asma fidanı üretiminde en yüksek fidan randımanı ve 1. boy fidan randımanını elde etmek için 10 günlük alıştırma süresi ile siyah plastik malç kullanılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of different acclimation periods, (5, 10, 15, 20 and 25 days) , and black plastic mulch aplications on the yield and quality of grapevine seedlings at the Agricultural Research and Application Center of Süleyman Demirel University between 2013-2014. Michele Palieri grafted on 41 B grape varieties were used as plant material. The results of the study showed that the yield of first grade sampling, sampling lenght, sampling yield, shoot diameter, , shoot length, shoot weight, shoot development level, root weight, number of roots and root development level were affected by acclimation periods and black plastic mulch application. Generally the highest values with a 10 day acclimation time from the malch practice, the lowest values be optained from the 5 day acclimation time. As a result, using black plastic mulch and 10 days acclimation time may be adviced to obtain highest nursery success rate and first lenght nursery succes rate in the production of Michele Palieri /41B grafted vine sapling, in similar climate and soil conditions.