Farklı amerikan asma anaçları üzerine aşılı Michele Palieri üzüm çeşidinin kısıntılı sulama koşullarına tepkileri
The response of Michele Palieri grape cultivar grafted on different rootstocks to deficit irrigation condition
  1. Tez No: 485030
  2. Yazar: ZEKİYE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Türkiye'nin önemli tarım alanlarına sahip olan İç Anadolu Bölgesi, şiddeti giderek artan bir kuraklık sorunu ile karşı karşıyadır. Ülkemizin en geniş topraklarına sahip ili olan Konya'da kuraklığa bağlı olarak tarımsal üretim yapılamayan ya da ekonomik gelir elde edilemeyen alanlar oldukça fazladır. Konya'da önemli miktarlarda bağcılık yapılmasına rağmen, başta su kıtlığı ve soğuk zararı olmak üzere bazı olumsuz ekolojik koşullara bağlı olarak üzüm verim ve kalitesinde önemli kayıplar görülmektedir. Bu kayıpların önüne geçilebilmesi için öncelikle doğru anaç ve çeşit seçilerek, kısıtlı miktarda bulunan su kaynaklarının etkili bir şekilde kullanılmasına yönelik çalışmalara öncelik verilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, farklı Amerikan asma anaçları (5 BB, 44-53 M, 99 R, 110 R, 140 Ru) üzerine aşılı ya da kendi kökü üzerinde yetiştirilen 'Michele Palieri' üzüm çeşidinin tam sulama (TS, tarla kapasitesindeki su miktarı) ve kısıntılı sulama (KS, TS'nin % 40'ı) uygulamalarına tepkileri araştırılmıştır. Cam serada yürütülen çalışmada 1 yaşındaki asmalar eşit miktarlarda torf ve perlit içeren 70 litre hacimli saksılarda yetiştirilmiştir. Yetiştirme ortamındaki nemin kontrolünde tansiyometre (irrometre)'lerden faydalanılmıştır. Sulama uygulamalarının stoma iletkenliği, sürgün uzunluğu, yaprak alanı, yaprak sayısı, yaprak yeşillik indeksi ve budama artığı ağırlığı gibi özellikler üzerine etkileri kullanılan anaçlara göre değişen oranda önemli derecede etkilenmiştir. Kısıntılı sulama koşulları, 5 BB (V. belandieri x V. riparia) üzerine aşılı ve kendi kökü üzerindeki asmalarda sürgün uzunluğu ve odunsu sürgün uzunluğunda önemli düzeyde azalmalar gerçekleşirken, V. belandieri x V. rupestris melezi olan diğer anaçlarda önemli bir değişiklik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The Central Anatolia Region, which has important agricultural areas in Turkey, faces an ever-increasing drought problem. In Konya, the province with the widest land of our country, there are a lot of areas where agricultural production can not be sustained or economic income can not be obtained due to drought. Despite the existance of great amount of vineyards in Konya, there are significant losses in yield and quality of grapes due to certain negative ecological conditions, especially water shortage and cold damage. In order to prevent such losses, priority should be given to studies aiming at the use of limited amount of water resources effectively by choosing the concrate rootstock and cultivars. In this study, the response of grafted (on 5 BB, 44-53 M, 99 R, 110 R, 140 Ru) or own-rooted grapevines of 'Michele Palieri' cultivar to full irrigation (FI, the amount of water to attain field capacity) or deficit irrigation (40% of FI) was investigated. The one year old vines were cultivated under glasshouse condition in 70 liter pots containing peat and perlite in equal volume. Tensiometers (irrometers) were used to control humidity of the growth medium. The effects of irrigation significantly changed the stomatal conductivity, shoot length, leaf area, number of leaves, leaf greenness index and pruning residues in varying degrees according to the rootstocks used. While deficit irrigation led to significant decreses in shoot length and lignified shoot length of vines grafted on 5 BB (V. belandieri x V. riparia) or grown on its own roots, no significant change was found in other rootstocks of V. belanderi x V. rupestris hybrids.