Michele palieri üzüm çeşidinde farklı zamanlarda yapılan yaprak alma ve salkım seyreltme uygulamalarının üzüm gelişim, kalite ve verimi ile ertesi yılın göz verimliliğine etkisi
The effects of leaf removal and cluster thinning at different times on grape growth, yield, quality and next year bud productivity of cv. Michele Palieri
  1. Tez No: 632709
  2. Yazar: SERHAN AZSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KORKUTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu araştırma; Tekirdağ ili Karaevli Mahallesinde, 41°01'11.41“K enlem ve 27°39'49.14”D boylamları arasında, bulunan Michele Palieri/110R aşı kombinasyonundan oluşturulmuş bağda, omcalar üzerinde yaprak alma ve salkım seyreltme uygulamalarının, verim ve kalite ile göz verimliliği üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme 2018-2019 ve 2019-2020 vejetasyon periyodlarında iki yıl süreyle yürütülmüştür. Üç uygulama zamanı; Tane Tutumu, İri Koruk, Ben Düşme ile 4 farklı uygulama; (i) Kontrol, (ii) Yaprak Alma Yok-Salkım Seyreltme (YAY-SS), (iii) Yaprak Alma-Salkım Seyreltme Yok (YA-SSY) ve (iv) Yaprak Alma-Salkım Seyreltme (YA-SS) yapılmıştır. Sürgün özellikleri bakımından vejetatif ile generatif gelişimin dengeli olduğu ve genel olarak Ben Düşme dönemi YAY-SS ve Kontrol uygulamalarının sürgün özelliklerinde olumlu etkide bulunduğu kaydedilmiştir. Tane özellikleri bakımından dönemsel olarak farklılıklar olduğu, uygulama olarak ise YA-SS ve YAY-SS'nin pozitif etki yaptığı saptanmıştır. Salkım özellikleri bakımından İri Koruk dönemi YAY-SS uygulamasının salkım özelliklerini iyileştirdiği görülmüştür. Şıra özellikleri bakımından Ben Düşme dönemi ve YAY-SS uygulamasının sonuçları iyileştirdiği belirlenmiştir. Salkım seyreltme uygulamalarının beklenildiği şekilde verimi düşürdüğü belirlenmiştir. Göz verimliliği açısından Tane Tutumu döneminde YAY-SS uygulaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Tekirdag-Karaevli village, between 41° 01'11.41“N ve 27°39'49.14”E coordinates in 2018-2019 and 2019-2020 periods. Michele Palieri/110R grafting combination was used as a plant materialin. The aim of research was determination of the effects of cluster thinning and leaf removal on grape growth, yield, quality and bud fertility. The were 3 different application periods [Berry Set (BS), Bunch Closure (BC), Veraison (V)] and 4 different applications [(i) Control (C), (ii) No Leaf Removal-Cluster Thinning (NLR-CT), (iii) Leaf Removal-No Cluster Thinning (LR-NCT), (iv) Leaf Removal-Cluster Thinning (LR-CT)] in the research. In terms of shoot characteristics, it has been found that the vegetative and generative development is balanced. Shoot characteristics has been effected in V period by using NLR-CT treatment and C. It has been determined that there are periodic differences in terms of grain properties, and LR-CT and NLR-CT have positive effects in practice. Cluster characteristics were improved by NLR-CT application in BC period. Grape juice characteristics has been effected positively by using the NLR-CT application in Verasion. Cluster thinning reduced efficiency as expected. Bud fertility for Michele Palieri, NLR-CT application in BS period in Tekirdag province is proposed.