Azaltılmış toprak işlemede çiziye ve tohuma farklı ön muamele (priming) uygulamalarının bazı bitki gelişimi ve verim parametreleri üzerine etkileri
Effects on some plant growth and yield parameters of different seed-priming applications on seeding in reduced soil tillage
  1. Tez No: 487787
  2. Yazar: FIKRAT MAHMOOD HAMEED AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Koruyucu toprak işlemeli ekim toprak yapısını geliştiren, nemini ve toprak agregatlarını koruyan bir uygulamadır. Bu araştırmada katı ve/veya sıvı materyalleri ekim sırasında çizide tohuma uygulayan bir yöntem ve makine sistemi geliştirilerek ekim makinelerine eklenmiştir. Bu amaçla, çimlenme gücünü ve köklenmeyi artırıcı özelliklere sahip bir adet katı ve iki adet sıvı organik materyal tarla filiz çıkış başarısını ve çıkış düzgünlüğünü koruyucu tarımda artırmak için ayrı ayrı veya birlikte modifiye sıraya ekim makinasıyla tatlı mısırın ekimi sırasında çiziye uygulanmıştır. Denemeler; ana parsellerin katı uygulama var (DE) veya yok (Kontrol) olarak seçildiği, alt parsellerin ise sıvı uygulama (SU, GA3, FA) var veya yok (Kontrol) olduğu üçer tekerrürlü bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuş, yürütülmüş ve değerlendirilmiştir. Araştırma konusu ekim tekniğinde ve ekim makinalarında bir yeniliktir. Bu araştırmanın en özgün yönü ekim sırasında çiziye bırakılan tohumların üzerinin DE ve/veya SU, FA ve GA3 ile örtülmesidir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için özel bir modifiye ekim makinası tasarlanıp imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sowing with reduced tillage or in Conservation agriculture (CA), is a practice that improves soil structure, protects moisture and soil aggregates. In this study, a new method and machine system applying solid and/or liquid materials on the seed during sowing is developed and added to sowing machines. For this purpose, one solid and two liquid organic materials with germination power and rooting enhancing properties were applied during sweet corn sowing, either separately or together with a modified sowing machine to increase field emergence percent, emergence uniformity in CA. Trials; conducted and evaluated according to the triple split plot parcel trial design in which the main plots are selected as having strict application (DE) or not (Control), and subplots have liquid application (WATER, GA3, and FA) or not (Control). The most unique aspect of this research is that the seeds planted from one side in the planting are covered with DE, WATER, FA and GA3. A special modified sowing machine has been designed and manufactured to achieve this purpose.