Şarkikaraağaç (Isparta) yöresinde doğal yayılış gösteren bazı bitki taksonlarının etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical properties of some plant taxa natural distributed in Sarkikaagac (Isparta) province
- Tez No: 487786
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN FAKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünya'da yaklaşık olarak 20.000 kadar yenilen bitki vardır. Ancak bunlardan 20'den azı gıdalarımızın % 90'ını oluşturur. Yüze yakın bitkide daha az olmak üzere gıda olarak kullanılır. Afrika'da pek çok ulusal ve uuslararası kuruluşlar oradaki yerel halk toplulukları ile iş birliği yaparak gıda güvencesi arttırıcı ve beslenme kalitesini yükseltici önlemler üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Böylece günümüzde besin çeşitliliği konusunda yenen doğal bitkilere olan arz ve talep artmakta olup gitgide bu bitkiler daha fazla önem kazanmaktadır. Çalışma yapılan Şarkikaraağaç yöresinin coğrafi yapısı deniz seviyesinden 1180 metre yüksekliktedir ve yüzölçümü 123.200 hektardır. İlçe Akdeniz bölgesinde bulunmasına rağmen, iklim özelliği olarak daha çok karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Bu tez çalışmasında Şarkikaraağaç (Isparta) yöresi'nde gıda olarak tüketilen bazı doğal bitki taksonları'nın belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 30 soruluk bir anket formu hazırlanmıştır. Şarkikaraağaç ilçesinde bulunan 8 köyde yöre halkıyla mülakatlar yapılmıştır. Yapılan bu görüşmeler sonucunda yörede kullanılan 34 familyaya ait 6 tanesi endemik bitki olmak üzere 79 takson tespiti yapılmıştır. Bunlardan 30 adeti gıda, 38 adeti tıbbi. 15 adeti hayvanlara yem, 3 adeti baharat, 3 adeti süpürge yapımında, 3 adeti de bazı inançlar için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are approximately 20.000 edible plants in the world. However, less than 20 of them constitute 90% of our foods. Fewer than one hundred plants are used as foods. In Africa, many national and international organizations work in partnership with local communities there to work on measures to increase food safety and improve nutritional quality. Thus, today, supply and demand for natural plants that are eaten with respect to food diversity is increasing and these plants are getting more and more important. The geographical structure of the study area that Şarkikaraağaç is situated on 1180 meters above sea level and its surface area is 123.200 hectares. Despite being located in the Mediterranean region of the district, the continental climate prevails as a climatic characteristic. Summers are hot and arid, winters are cold and rainy. In this thesis study, it was aimed to determine some natural plant taxa consumed as food in Şarkikaraağaç (Isparta) region. A questionnaire with 30 questions has been prepared for this purpose. Interviews were made with local people in 8 villages located in Şarkikaraağaç district. As a result of these interviews, 79 taxa were identified; of which 34 belong to 34 families used in the region, 6 of which are endemic plants. 30 of them are food, 38 of them are medical. 15 are feed for animals, 3 for spices, 3 for broom, and 3 for some beliefs.