Kırsal turizmde girişimcilik: Isparta ili örneği
Entrepreneurship in rural tourism: Case of Isparta province
- Tez No: 487790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA HANDAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Değişen yaşam koşullarının ortaya çıkardığı gelişmeler, tarımın ekonomik özelliğinin yanında sosyal ve kültürel özelliklerinin de olması ile birleşince yeni ekonomik sektör ve rekabet alanları oluşmaktadır. Turistlerin, artık sadece ziyaret etmek ve izlemekle kalmayıp doğrudan faaliyetlerin içinde de yer almak istemesi sonucu ortaya çıkan yeni turizm alanlarından biri olan kırsal turizm, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki kırsal yörelerin ekonomilerinin güçlendirilmesine yönelik çabalar arasında ve kırsal kalkınmada önemli bir yere sahiptir. Kırsal alandaki girişimcilere büyük bir fırsat sunan kırsal turizm yerel ekonomiyi güçlendirerek kırsal kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Isparta'da uzun zamandır yetiştiriciliği yapılan yağ gülü, elma ve son zamanlarda lavanta hasat zamanlarındaki faaliyetlerle başlayan kırsal turizm gün geçtikçe çeşitlenmektedir. Ayrıca, ilin sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerin varlığı kırsal turizmi destekleyen ve yatırım yapmaya teşvik eden diğer önemli faktörlerdir. Bu tez çalışmasında, Isparta'nın mevcut kırsal turizm potansiyeli, girişimcilerin sorunları ve beklentileri incelenmiştir. Araştırma, Isparta ilinde kırsal turizm alanında faaliyet gösteren otuz girişimci ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında kırsal turizmin geliştirilmesine ve söz konusu sorunların çözümüne katkı sağlayabilecek öneriler sunulmuştur. Genel olarak değerlendirildiğinde işletmelerin % 44'ü yiyecek içecek üretimi ve işletmeciliği alanında yoğunlaşmıştır. İşletmecilerin % 50'sinin turizm dışı geliri olmadığı, büyük çoğunluğunun sadece öz sermayeleri ile hareket ettiklerini turizmle uğraşmaktan memnun olduğu ama yeni yatırımlar konusunda çekingenlikleri dikkati çeken bulgulardır. Sonuç itibariyle, Isparta ili sahip olduğu doğal zenginlikler ve girişimci potansiyeli ile kırsal turizm için umutvar bir yöre olmakla birlikte, kırsal turizm geliştirilebilmesi ve sürdürülebilirliği için önlemler alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
New economic sectors and competition areas are emerged through the developments which have been resulted from changing life conditions merge with social and cultural aspects of agriculture in addition to its economic aspect. Tourist do not only want to visit and see but also directly be involved in activities. Rural tourism has emerged as a kind of tourism which is integrated with rural culture, habitat and agriculture and involved in an interaction with the other socio-cultural values; and has an important place in rural development. Rural development is an important business brunch for entrepreneurs not only as an investment area but also contributes to local economy. In Isparta, rural tourism which has been leaded by first the oil rose, apple and recently lavender related agricultural production activities, both makes the town more important and over an important income generation activity for producers and the region. In addition, natural, cultural and historical values are the other important values of Isparta which support rural tourism and encourage investments. However, it is known that there are obstacles to the development of rural tourism and actions to be taken in order to provide its sustainability. This thesis study investigates rural tourism potential, problems and expectations through the analysis of the data gathered from the 30 face to face interviews with entrepreneurs who work in rural tourism in Isparta. The findings show that 44 per cent of the companies work on food and beverage production and management; 50 per cent of the companies has no income out of tourism; most of them use their own capital, and again most of them are happy to deal with tourism. However, they do hesitate to go for further investments. As a result, Isparta is a promising place for rural tourism thanks to its natural richness and entrepreneurs' potential but needs measures in order to provide a sustainable rural tourism development.