Antioksidan, antimikrobiyal özellik kazandırılmış nanokompozit filmlerin geliştirilmesi ve gıda uygulamaları
Development of antioxidant, antimicrobial nanocomposite films and their food applications
  1. Tez No: 487799
  2. Yazar: ECE SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATIF CAN SEYDİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışması kısaca dört ayrı aşamadan oluşmaktadır: birinci aşama üzüm çekirdeği tozundan fenolik bileşenlerin ekstrakte edilmesi, ikinci aşama ekstrakte edilen bileşenlerin kitosan filmlere eklenmesi, üçüncü aşama nanokompozit filmlerin oluşturulması ve son aşama gıda ambalajı olarak uygulanmasıdır. Bu çalışmanın amacı, gıda ambalajlama uygulamaları için gelişmiş mekanik ve bariyer özelliklere sahip kitosan (CH) bazlı, polikaprolakton (PCL) ve siklik olefin kopolimer (COC) iki katmanlı aktif filmlerin oluşturulmasıdır. Üzüm çekirdeği tozu ekstraktı (GSE) ve nanoselüloz (NC) içeren, aktif özellikleri taşıyabilecek, iki katmanlı aktif filmler üretilmiş ve ikinci katmanın CH filmlerin aktif ve fizikomekanik özelliklerine etkileri test edilmiştir. CH filmlere GSE (5, 10, 15%, w/w) ilave edilmesinin etkileri fiziko-mekanik, yapısal ve aktif özellikler bakımından analiz edilmiştir. Aynı zamanda, COC ve PCL'in iki katmanlı film formunda ve NC (1-5%, w/w) varlığında CH filmlerin mekanik, bariyer, morfolojik ve aktif özellikleri üzerine etkileri de incelenmiştir. Son olarak, aktif iki katmanlı filmlerin gıda uygulamaları için uygunluğunun test edilmesi amacıyla bir film grubu kullanılmıştır. NC (2%, w/w) ve GSE (15%, w/w) içeren CH ve PCL bazlı iki katmanlı filmler, gıda uygulamaları için yeterli aktif ve mekanik özellikler göstermiştir. Bu nedenle, CH, % 15 GSE ve/veya % 2 NC içeren CH filmler ile PCL bazlı iki katmanlı filmler hazırlanarak, buzdolabı koşullarında (+4°C) 15 gün boyunca depolanması sırasında tavuk göğüs fileto örneklerinin kalitesi üzerine etkileri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprised of four individual stages: in the first stage phenolic components were extracted from grape seed powder, in the second stage extracted components were incorporated into chitosan films, in the third stage nanocomposite films were prepared and in the last stage food packaging application was carried out. The objective of this study was to develop chitosan (CH) based polycaprolactone (PCL) and cyclic olefin copolymer (COC) active bilayer films with enhanced mechanical and barrier properties for food packaging applications. Active bilayer films, that could carry active properties, including grape seed extract (GSE) and nanocellulose (NC), were prepared and tested the effect of a second layer on the active and physico-mechanical properties of CH films. The effect of GSE incorporation (5, 10, 15%, w/w) into CH film was evaluated using physicomechanical, structural and active properties. Although, the effect of COC and PCL application in the bilayer film form and in the presence of NC (1-5%, w/w) on the mechanical, barrier, morphological and active properties of CH films were evaluated. Finally, one of the film sample group was used to test the possibility of active bilayer films for food packaging application. CH and PCL based bilayer films including NC (2%, w/w) and GSE (15%, w/w) showed the required active and mechanical-barrier properties for food packaging application. Thus, CH, CH15G, CH2N, CH15G2N and PCL-C bilayer film samples were prepared and the effect of films on the quality of fresh chicken breast fillets during refrigerated storage was studied during 15 days of storage.