Prototip bir güneş paneli ve rüzgar türbininin performans değerlendirilmesi için yazılım geliştirilmesi
The prototype solar panel and wind turbine of a software development for performance evaluation
- Tez No: 487802
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma; sistem üzerinde ölçüm yapılmak istenen bir noktada, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş ve rüzgâr enerjisi potansiyelini saptamak üzere ölçümler yaparak bulguların verimliliğini tespit etmek ve yapılacak yatırımların niteliklerine karar verme noktasında yardımcı yazılım geliştirilmesini sağlamaktır. Sistem tasarımında güneş paneli, rüzgâr türbini, akım sensörü arduino mikrodenetleyici ve Visiual Studio programı ile c# diliyle yazılmış bir arayüz bulunmaktadır. Sistem üzerine 5 watt gücünde bir güneş paneli ve örnek bir rüzgâr türbini yerleştirilmiştir. Ardiuno uno mikrodenetleyicisi, gerilim bölücü oluşturularak güneş paneli ve rüzgâr türbinin gerilim değerleri okunacaktır. Okunan anlık değerler arduino uno mikrodenetleyici ile kayıt altına alınacak ve microsoft access veri tabanına aktarılacaktır. Ayrıca sistem üzerinde bulunan voltmetre ile de güneş panelinin ve rüzgâr türbinin ürettiği gerilim değeri görülecektir. Akım, gerilim ve güç parametrelerinden oluşan ortalama güç, ortalama gerilim ve ortalama akım değerleri de program aracılığıyla aynı yöntemle hesaplanabilecektir. Sistemin çalışma prensibi ölçüm yapılmak istenen belirli bir bölgeye konuşlandırılmış olan güneş paneli ve bir rüzgâr türbininden okunan akım, gerilim ve güç değerleri akım algılayıcıları ve mikro denetleyici ile hesaplanarak kayıt altına alınarak arayüz aracılığıyla grafiklere dönüştürmektir. Kaydedilmiş olan değerlere istenildiği zaman veri ya da grafik halinde ulaşılabilinecektir. Bölgedeki güneş enerji verimliliği ve rüzgâr enerji verimliliği tespit edilmesinde ve kullanıcı için alternatif enerji kaynaklarından rüzgâr ve güneş enerjilerinden hangisinin fayda sağlayacağına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, at a point where measurement is intended on the system, detecting the productivity of findings, and providing the development of utility software at the point of deciding on the qualifications of the investments to be made by measuring the solar and wind energy potential from renewable energy sources. This system design includes solar panel, wind turbine, current sensor arduino micro-controller, and Visual Studio program, and an interface written in C # language. The system was installed a sample wind turbine, and a solar panel with 5 watts of power. Ardiuno uno micro-controller, the voltage values of the solar panel and the wind turbine will be read by creating voltage divider. The read instantaneous values will be recorded with the Arduino uno micro-controller, and transferred to the Microsoft access database. In addition,with the voltmeter on the system, the value of the tension produced by the solar panel and the wind turbine will be seen. Average power, consisting of current, voltage and power parameters, average voltage and average current values can be calculated in the same way through the program. The operating principle of the system is to be converted into graphs through the interface, the current, voltage and power values read from a wind turbine with a solar panel, which is located in a specific region where the measurement is desired, recording them with current sensors and micro-controller. The saved values will be available as data, or graphics when requested. It is thought that the alternative energy sources for the users will be decided which of the wind and solar energies will benefit, and to determine the solar energy efficiency in the region and wind energy efficiency