Güneş enerjisi takip sistemi tasarımı, imalatı ve verimlilik karşılaştırması
Design, manufacturing and efficiency comparison of solar energy tracing system
  1. Tez No: 586721
  2. Yazar: NURETTİN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan bu çalışma yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneşten elde edilen enerjinin, tasarlanan sistemle daha verimli hale getirilmesi ve sistemin korunmasını sağlamaya yöneliktir. Bu çalışmada sistemlerin veriminin karşılaştırılabimesi için dört tane PV pil sistemi tasarlanmıştır. Prototipi yapılan sistemler Isparta ili için yapıldığından, Isparta ili için güneş açıları dikkate alınmıştır ve çalışmada kullanılacak olan PV pillerinin sabit sistemde 0°, 10°, 33° ve takipli sistem prototiplerinin hazırlanması gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştililen bu prototiplerle PV pillerine gelen güneş ışıma değerleri ile akım- gerilim değerleri ölçülerek verim karşılaştırılması yapılmıştır. Bir sonraki aşamada ise verimi yüksek çıkan güneş takip sisteminin korunması ve çalışma ömrünün uzatılması için hava istasyonu ve titreşim sensörü eklenmiştir. Böylece hava istasyonundan elde edilen rüzgâr hızı verileri ve titreşim sensörü verileri yardımıyla güneş takip sisteminin olası fırtına ve dolu hadisesi meydana gelmesi halinde, sistemi korumak için, PV pillerinin bir biri üzerine kapanarak tehdit ortadan kalktığında, sistemin tekrar açılması sağlanmıştır. Tasarlanan ve imalatı yapılan güneş takipli sistemle, Isparta ili ve 2019 Temmuz ayı için 33o sabit açılı PV piline göre % 21 daha yüksek verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to make the energy obtained from the sun, which is one of the renewable energy sources, more efficient with the designed system and to ensure the protection of the system. In this study, four PV battery systems were designed to compare the efficiency of the systems. As the prototype systems are made for Isparta province, solar angles for Isparta province were taken into consideration and the prototypes of 0 °, 10 °, 33 ° and traced system of PV batteries to be used in the study were realized. With these prototypes, solar radiation values and current-voltage values of PV cells were measured and efficiency comparison was performed. In the next stage, a weather station and vibration sensor have been added to protect the high efficiency solar tracking system and to extend the working life. Thus, with the help of wind speed data and vibration sensor data obtained from the weather station, in case of possible storm and hail incident of the solar tracking system, the system is re-opened when the threat is eliminated by closing on one of the PV batteries to protect the system. With the solar tracking system designed and manufactured, 21% higher efficiency was obtained compared to 33o fixed angle PV battery for Isparta province and July 2019.