Experimental investigation of a novel hybrid rotary energy system
Yeni bir hibrit döner enerji sisteminin deneysel incelenmesi
- Tez No: 637750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmelerdeki hızlı büyüme ile enerji talebi artmış durumdadır. Günümüzde yenilenemeyen enerjinin yerine yenilenebilir enerjideki uygulamaların sayısı önemli ölçüde çoğalmıştır. Bu çalışmanın temel amacı yenilenebilir enerjide enerji verimliliğini artırmaktır. Tezde yeni bir döner enerji sistemi sunulmuştur. Önerilen sistemde güneş ve rüzgar enerjisinden enerji elde eden hibrit bir sistem öngörülmektedir. Yeni döner enerji sistemi için bir prototip tasarlanmıştır ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Prototipin tasarımı, imalatı, montajı ve çıkış gücü tahmini detaylı olarak açıklanmıştır. Prototipin bazı parçalarının imalatı 3D yazıcı tarafından yapılmıştır. Prototip için enerji güneş panellerinden üretilmiştir. Prototip, rüzgar enerjisinin etkisini değerlendirmek için farklı dönüş hızlarında test edilmiştir. Güneş panelinin ölçüleri 140x60x2.5 mm'dir. On adet güneş paneli prototipe monte edilmiştir. Panelin elektriksel özellikleri 6V ve 100 mA'dir. İleri Beslemeli Sinir Ağı (IBSA) ve Parçacık Sürüsü Optimizasyonu eğitimli İleri Beslemeli Sinir Ağı'na (PSO-IBSA) dayanan çıktı gücü tahmini gerçekleştirilmiştir. IBSA mimarisi için RMSE, MAPE ve TIC değerleri sırasıyla 0,0690, 0,0455 ve 0,0278 olarak hesaplanmıştır. PSO-IBSA mimarisi için RMSE, MAPE ve TIC değerleri sırasıyla 0,0530, 0,0383 ve 0,0213'tür. Önerilen yeni döner sistemin güneş ve rüzgar enerji potansiyeli yüksek yerlere kurulması amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, yüksek enerji potansiyeli olan yerlerde enerji ihtiyacının karşılanmasında fotovoltaik ve rüzgar türbinlerinden oluşan hibrit döner sistem ile enerjinin daha verimli üretileceği kanıtlanmıştır
Özet (Çeviri)
Energy demand has increased with the rapid growth in technological developments in recent years. A number of applications in renewable energy has increased significantly today instead of non-renewable energy. The main purpose of present study is to increase efficiency of energy in renewable energy. In the thesis, a novel rotary energy system is presented. In the proposed system, a hybrid system whose energy is derived from solar and wind energy is envisaged. A prototype for novel rotary energy system has been designed and manufactured. The designing, manufacturing, installation and output power prediction for the prototype are explained in detail. Some parts of the prototype are manufactured by a 3D printer. Energy has been produced in solar panels for the prototype. The prototype has been tested at different rotation speeds to evaluate effect of wind energy. The dimensions of solar panel are 140x60x2.5 mm. Ten solar panels are mounted on the prototype. The electrical properties for panel are 6V and 100 mA. The output power prediction based on Feedforward Neural Network (FFNN) and Particle Swarm Optimization trained Feedforward Neural Network (PSO-FFNN) are performed for the FFNN architecture, the RMSE, MAPE and TIC values are calculated as 0.0690, 0.0455 and 0.0278, respectively. For the PSO-FFNN architecture, RMSE, MAPE and TIC values are 0.0530, 0.0383, and 0.0213, respectively. The proposed novel rotary system is intended to be installed in place high solar and wind energy potential. According to the results, it has been proved that it will be produced energy more effectively with a hybrid rotary system consisting of photovoltaic and wind turbines in meeting the energy needs in place high energy potential.