Yeşilköy-Hacılar köyleri (Gelendost-Isparta) yakın çevresindeki mermer sahalarının jeolojik özelliklerinin, ekonomik potansiyelinin ve çevresel etkilerinin araştırılması
Investigation on geological features, economical potantial and enviromental effect of marble area around Yesilköy-Hacilar vilagesi (Gelendost-Isparta)
- Tez No: 487810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN CARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, 2009-2017 yıllarında Gelendost (Isparta) çevresinde gerçekleştirilen mermercilik faaliyetlerine yönelik arazi gözlemlerine dayanmaktadır. Toros Dağ kuşağının batı kesiminde bulunan Gelendost mermer yatakları bakımından zenginlik sunmaktadır. Gelendost mermerleri Toros Karbonat Platformuna ait otokton kireçtaşlarından elde edilmektedir. Bu kireçtaşları günümüz mermer endüstrisinde ilk sıralarda tercih edilen renk ve doku özellikleri sunmaktadırlar. Bu nedenle Gelendost çevresinde son zamanlarda çok sayıda mermer ocak işletmesi faaliyete geçmiştir. Isparta mermer endüstrisi açısından başlıca cazibe merkezi haline gelmiştir. Bölge mermerlerinin nispeten küçük rezervler sunduğu ve tektonik özellikleri nedeniyle oldukça düşük verimlerle işletildiği dikkati çekmektedir. Gelendost bölgesinde 2010 yılından sonra çok sayıda mermercilik yatırımı gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetlerin çok büyük bir bölümü mermer blok üretimine yönelik olarak yapılmıştır. İşletme ruhsatlı sahaların önemli bir bölümünde halen mermer blok üretimine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bunun yanı sıra pek çok sahada ekonomik mermer blok üretimine imkân verecek özellikler olmadığı için çalışmalar sonlandırılmıştır. Sürekli artan mermer talebi Isparta ve çevresindeki mermercilik faaliyetlerine büyük bir ivme kazandırmıştır. Fakat bu süreçte pek çok yanlış yatırımlarında önüne geçilememiştir. Gerek bu yanlış yatırımların gerekse devam eden mermercilik faaliyetlerinin bölgede olumlu ve olumsuz pek çok sonuçları olmuştur. Dolayısı ile bölgede mermercilik faaliyetleri ile ilgili olarak pek çok doğru işler yapılırken, kaçınılabilir pek çok yanlışta yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based our observations during marble works of Gelendost (Isparta) province in 2009-2017. Located in the western part of the Taurus Mountains zone, Gelendost province offers very rich marble deposits. The marble deposits correspond to the autochthonous limestones of the Taurus Carbonate Platform. The limestones are especially preferred in the first row at the marble industry today as color and texture features. Therefore, recently many marble quarries around Gelendost became active. Isparta province has become a major center of attraction. The marbles of the region have relatively small reserves. They offer very low yields due to tectonic features. Within the Gelendost region, many marble investments are performed since 2010. A significant portion of them has been made as the production of marble blocks. An important section of licensed areas in the region, efforts are underway to the economical production of marble block, although many of the works suspended due to inadequate properties for the production of marble blocks. Ever-increasing demand for marble lead to the discovery of marble areas and made a great impetus to the study of them around Isparta. In this period, many works became a wrong investment. As a result, the marble production in the Isparta region has caused both favorable and unfavorable evolutions because both true and mismanagements take placed.