Kanatlılar için bazı yem maddelerine ve yan ürünlere katı faz fermentasyon ile kimyasal, enzimatik ve probiyotik fonksiyonlar kazandırma işlemleri
Fortifying feedingstuffs and by-products for poultry with chemical, enzymatic and probiotic properties by solid state fermentation
  1. Tez No: 487816
  2. Yazar: CİVAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında 4 mikroorganizma (Bacillus subtilis, Lactobacillus salivarius, Phanerochaete chrysosporium, Pleurotus ostreatus) suşu ve modern bir biyoreaktör kullanılarak ayçiçeği, soya, arpa, yulaf, buğday, domates ve elma posalarında katı-faz fermantasyonu (KFF) yapılması hedeflenmiştir. Ayçiçeği ve soyada B. subtilis aracılığıyla 30°C sıcaklıkta, %60 nemde, pH 6.5'da 72 saat, yulaf, arpa, ve buğdayda L.salivarius aracılığıyla38°C sıcaklıkta, %60 nemde, pH 5.5'da 48 saat, domates ve elmada ise P. Chrysosporium ve P. ostreatus aracılığıyla 28°C sıcaklıkta, %75-80 nemde, pH 5.5'da 21 gün fermantasyon çalışması yapılmıştır. Ayçiçeği, soya, buğday, arpa ve yulaf yemlerinde yapılan analizler sonucunda toplam fenolik madde ve antioksidant içeriklerinde artış tespit edilmiştir. Buna ek olarak, fitik asit içeriklerinde %63-80 oranında azalma, hücre duvarı unsurlarını parçalayıcı enzimlerin (poligalakturonaz, amilaz, fitaz vs.) aktivitelerinde artışlar tespit edilmiştir. P. chrysosporium (PC) ve P. Ostreatus (PO) aracılığıyla domates ve elma posalarında yapılan fermantasyon sonucunda toplam fenolik madde ve antioksidant içeriklerinde artış meydana gelmiştir. Domates posasında PO ve PC aracılığıyla yapılan fermantasyon sonucunda poligalakturonaz enzimi 14. gün, selülaz, lignin peroksidaz ve lakkaz enzimleri 21. günde maksimum enzim aktivitesine ulaşmıştır. Elma posasında ise PO ve PC aracılığıyla yapılan fermentasyon sonucunda toplam fenolik madde miktarı kontrole göre daha yüksek sevilerde olduğu görülmüştür. Toplam flavonoid içeriklerinde ise dalgalanmalar söz konusu olmuştur. Sonuç olarak, bakteri ve fungal kökenli mikroorganizmaların KFF'da kullanılması ile kanatlılarda fonksiyonel özellik kazandırma gerçekleştirilebilir. Özellikle, kanatlılar için yağlı tohum küspeleri, tahılların ve domates ve elma posasının antibesinsel olan hücre duvarı unsurları ve fitik asit düzeyleri bakımından azaltılmış ve ayrıca enzim düzeyi artırılmış yemlerin kullanılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, solid-state fermentation (KFF) of sunflower, soybean, barley, oat, wheat, apple and tomato pomaces were targeted using 4 different fungal microorganisms (Bacillus subtilis, Lactobacillus salivarius, Phanerochaete chrysosporium, Pleurotus ostreatus ) using a modern bioreactor. Fermentation with sunflower and soybean meals were carried out at temprature 30°C, humidity %60, pH 6.5 72 hour fermantation by B. subtilis, fermentation with barley, oat and wheat were carried out at temprature 38°C, humidity %60, pH 5.5 48 hour fermantation by L. salivarius, and fermentation with apple and tomato pomaces were carried out at 28°C, humidity %75-80, pH 5.5 and 21 days by P. Chrysosporium (PC) and P. Ostreatus (PO). All bacterial fermantations with sunflower andsoybean meals, barley, oat and wheat significantly induced increases intheir total phenolic contents and antioxidant capacities. Fermentation of tomato pomace with PO and PC fungals had a significant effect on the increased activities of polygalactorunase enzyme at the end of 14 day and the increased activities of cellulase, lignin peroxidase and laccase enzymes at the end of 21 day. All fungal fermentations of apple pomace induced significantly increaed total phenolic compound contents. In contrary, there were sporadic changes in the total flavonid contents in this study. In conclusion, bacterial and fungal solid state fermentantation have induced significant improvement in chemcal composition of studied feed material used in poultry nutrition, providing reduced antinutrient contents of their cell Wall contituents and enrichments in some important endogenous enzymes actitivites.