Genç Antepfıstığı ağaçlarında farklı sulama yöntemlerinin gelişim parametrelerine etkisi
Effects of different irrigation methods on growth parameters in youth pistachio tress
- Tez No: 487817
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILGAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışması 2015 yılında Gaziantep İlinin Nizip İlçesinin Günaltı Köyünde yürütülmüştür. Çalışmada farklı sulama sitemleri kullanılarak bitkinin gelişim parametreleri incelenmiştir. Denemede kullanılan yabani antepfıstığı (Pistacia. Vera L.) fidesine on günde bir sulama yapılmıştır. Farklı sulama sistemleri kullanılan konular SP (sulanmayan parsel), DS (damla sulama), KS (karık sulama), YS (yağmurlama sulama) olarak bölümlendirilmiştir. Bu konularda sulama sonrası genç antepfıstığı fidesinin gelişim parametreleri (yaprak sayısı, yaprak alan indeksi, dal sayısı, gövde genişliği ve bitki boy uzunluğu) ölçümleri yapılmıştır. Deneme konularından olan DS'nin toplam sulama suyu miktarı 471,05 mm olarak, YS'nin toplam sulama suyu miktarı 591,63 mm olarak, KS'nin ise toplam sulama suyu miktarı 942,10 mm olarak hesaplanmıştır. Deneme konularında %5 istatistik varyans analizine sonucuna göre en yüksek bitki gelişim parametre değerleri DS konusunda yaprak sayısı 24 adet, gövde yüksekliği 83 cm, dal sayısı 3, gövde genişliği 19 mm ve yaprak alan indeksi 4.2 olarak elde edilirken en düşük değerler YS konusunda yaprak sayısı 13 adet, gövde yüksekliği 56 cm, dal sayısı 2, gövde genişliği 13 mm ve yaprak alan indeksi 2,3 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is was carried out in the village Günaltın of Nizip District of Gaziantep Province in 2015. In the study, plant growth parameters were studied with using different irrigation systems. The wild pistachios (Pistacia vera L.) seedlings which used in the experiment were irrigated at every ten days. Different irrigation systems such as NI (non-irrigated plots), DI (drip irrigation), FI (furrow irrigation), SI (sprinkler irrigation) were determined. After irrigation, measurements of the growth parameters (number of leaves, leaf area index, number of branches, plant height and width of the body), of young pistachio seedling were determined. The total amount of irrigation water in drip irrigation as 471.05 mm, the total amount of irrigation water in sprinkler as 591.63 mm and the total amount of irrigation water in furrow irrigation as 942.10 mm was calculated. According to the results of the trial subject to the 5% statistical analysis of variance highest plant growth parameter values are determined in irrigation drip. The number of sheets 24, body height 83 cm, the number of branches 3.19 mm body width and leaf area index as 4.2 was calculated. The lowest value of sprinkler irrigation on the number of sheets 13, body height 56 cm, the number of branches 2.13 mm body width and leaf area index of 2.3 was obtained.