Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen bazı baklagil dane yemlerinin metabolize olabilir enerjilerinin kanatlılarda saptanması
- Tez No: 57891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada 4 çeşit yem maddesinin (mercimek, bakla, bezelye, küşne) metabolize olabilir enerji değerleri tayin edilmiştir. Yem maddelerinin hepsi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilmektedir. Araştırma 12 adet gelişmesini tamamlamış ergin horozlarla deneme kafeslerinde yürütülmüştür. Horozlar rastgele 4 gruba ayrılmıştır ve grupların her biri 3 horozdan oluşmuştur. Her bir yem maddesinin ölçümü için bir grup horoz kullanılmıştır. Horozlar denemeden önce, yem tüketmeye ve kafese alıştırılmışlardır. Her bir yem maddesinden 25 g bir horoza verilmiştir. Dışkı, her bir deneme yeminin verilmesini takiben 48 saatlik süreyle toplanmıştır. Yem maddeleri ve dışkıların toplam (TE) ve izafi metabolize olabilir enerjiler (TME), hesaplamayla bulunmuştur. Yem maddelerinin ve bunun yamsıra, enerji sindirilebilirlikleri hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ergin horoz, Baklagil, Metabolik enerji
Özet (Çeviri)
In this trial, metabolisable energy values of legumes (Vicia faba bean. Lentil, Vicia ervilla and peas bean) which have been grown in South-East Anatolia were determined by means of chemical and rapid bioassay. Experiment was conducted in assay cages with 12 laying type adult cockerels in 52 wk of age. The cockerels were randomly divided into 4 groups and each of the groups include 3 cockerels. One group was used for the measurement of each feedstuff. The cockerels were trained cages and to consume test feedstuffs. Before experiment, the cockerels were fasted for 24 hours. 25 g. each feedstuffs were given a cockerel and excreta was collected during 48 hours period. Total energy and apparent metabolisable energy (AME) of feedstuffs and excreta were predicted from their chemical composition with the ait of different formula. AME values of legumes feed and the coefficient of digestibility was calculated. KEYWORDS: Adult cockerel, Legumes, Metabolisable energy