Toplu taşımada hızlı otobüs sistemlerinin işlevselliği
Functionality of bus rapid transit systems in public transport
  1. Tez No: 487838
  2. Yazar: KUBİLAY AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ ÖZGÜR BEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hızlı otobüs sistemleri, ülkemizde İstanbul'da Metrobüs adı ile hizmet vermektedir. Başka araçlar tarafından kullanılamayan özel tahsis edilmiş şeritlerde hizmet veren hızlı otobüsler, belirli trafik talep yoğunluğuna sahip güzergâhlarda, düşük bir ilk yatırım maliyeti ile hizmet verebilmektedir. Ancak, bu sistem düşük ilk yatırım maliyetinden ötürü, hafif ve ağır raylı sistem gerektiren güzergâhlar üzerinde de tercih edilebilmekte ve telafisi çok zor ve pahalı sonuçlara neden olmaktadır. Yapılan çalışmada Metrobüs hattının hizmete açıldığından bu yana, hizmet aksaklıkları ve neden olduğu kazalar, incelenecektir. Elde edilecek sonuçlar ile hızlı otobüs hatlarının hizmet sınırlamaları ve güzergâh kesit gereksinimleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bus Rapid Transit (BRT) systems which named 'Metrobus' serves in Istanbul, Turkey. These BRT buses, which serve on the lane that is not used by other vehicles, can serve on specific routes, that have traffic density, with a minimum capital cost. However, this system can be preferred on the routes which demand light and heavy rail system because of its capital cost, and that causes some nonrecoverable and expensive consequence. In this study, service problems and the accidents that Metrobus causes since the route started serving will be examined. By the results, service restriction of BRT routes and needs of route sections will be established.