Çimento üretiminde kil ham maddesine alternatif olarak metaşistin kullanılabilirliği
Usability of metaschist as alternative clay raw material in cement production
  1. Tez No: 487877
  2. Yazar: ABDUL VAHAP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HACIFAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, çimento üretiminde ana girdi olarak kullanılan kil taşına alternatif olarak metaşistin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda metaşist ve kil taşı sahalarından alınan hammadedelerle ayrı ayrı çimentolar üretilerek kaliteleri belirlenmiştir. Ayrıca, her iki ham maddenin kullanımı ile endüstriyel ölçekte üretim çalışmaları gerçekleştirilerek gerçek üretim prosesindeki elde edilen kalite, öğütülebilirlik, pişirilebilirlik, enerji tüketimi ve uygulama maliyetleri araştırılarak birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan testler sonucunda kil taşının yüksek SiO2 içermesi (silikat modülü 3,97) nedeniyle endüstride kullanılabilmesi için düzenleyici hammddelere (demir cevheri, boksit vb.) ihtiyaç duyulacağı anlaşılmıştır. Diğer taraftan, metaşist numunesi ile düzenleyici maddeye gerek kalmadan birebir farin kompozisyonu oluşturuabildiği görülmüştür. Hazırlanan farin kompozisyonunda silikat modülü düşük (2,34); fakat alüminyum modülü yüksek (2,05) çıkmasına rağmen çimento kalite paremetrelerinin içerisinde olduğu bulunmuştur. Ayrıca, metaşistin kil taşına göre daha kolay pişebildiği serbest kireç içeriğinin ise daha düşük olduğu (
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the possibility of using metaschist as an alternative to clay stone which is used as the main input in cement production has been investigated. In experimental works, the metaschists and claystone were used to produced cement separately from the raw materials from their fields, and their qualities were determined. In addition, the quality, grinding, burnability, energy consumption, and application costs of the actual production process were investigated and compared with each other by using both of the raw materials and carrying out the production studies on an industrial scale. As a result of the tests carried out, it was understood that regulator raw materials (iron ore, bauxite etc.) would be needed in order to use the clay stone because of its high SiO2 (silicate modulus 3,97) content. On the other hand, with the metaschist sample, it has been shown that it can form a raw meal composition singularly without the need for any regulators. Although, in the raw meal composition, the silicate module is found to be low (2,34) but the aluminum module was high (2,05), they are found to be within the cement quality parameters. In addition, metaschist was found to be easier to burn than clay stone and its free lime content to be lower (