Düşük güç ve düşük gerilimle çalışan analog blokların tasarımı
The design of analog blocks driven by low power and low voltage
  1. Tez No: 487878
  2. Yazar: YUNUS TUZANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde düşük güç ve düşük gerilimle çalışacak çarpıcı tasarımı gerçekleştirilmiştir. Düşük güç ve düşük gerilimli devre tasarımı için dinamik eşik gerilimli MOS (DTMOS) teknolojisi kullanılmıştır. Literatürde kullanılmış olan 2 adet çarpıcı devre baz alınmış ve bunu düşük güç ve düşük gerilimle çalışması hedeflenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak bu çarpıcı devrelerin orijinal tasarımlarıyla simülasyonları yapılmıştır. Simülasyonlar için LT SPICE benzetim programı kullanılanarak 0.35 um TSMC CMOS parametreleri kullanılmıştır. Ardından bu çalışmaların düşük güç ve düşük gerilimle çalışması için yeni tasarımlar oluşturup simüle edilmiştir. Sonuç olarak bakıldığında devrelerde hedeflenen, düşük gerilimle çalışması ve düşük güç harcaması orijinal tasarımlarla karşılaştırıldığında başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of analog multiplier driven by low power and low voltage has been realized. Dynamic threshold voltage MOS (DTMOS) technology is used for low power and low voltage circuit design. Based on two analog multiplier circuits used in the literature, it is aimed to operate with low power and low voltage. First of all, these multiplier circuits were simulated with their original designs. 0.35 um TSMC CMOS parameters were used for the simulations using the LT SPICE simul ation program. Then new designs were created and simulated for these studies to work by low power and low voltage. As a result, the targeted low voltage operation and low power consumption in the circuit were successfull when compared to the original designs.