Environmental pollution and cost efficient equipment selection in cement factories
Çimento fabrikalarında çevre kirliliği ve maliyet azaltıcı ekipman seçimi
  1. Tez No: 487897
  2. Yazar: SELİN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, çimento üretim sürecinde etrafa salınan toz partikülleri ve çeşitli zararlı gazları minimize edecek teknolojik ekipman seçimi yapılabilmesi amaçlanmıştır. Çalışmayı sonuca taşıyacak yöntem olarak da“TOPSIS Metodu”kullanılmuştır. Metotta kullanılan veriler, Türkiye'de aktif üretim yapan 6 ayrı çimento fabrikasının tozsuzlaştırma sistem raporlarından alınmıştır. Veri alınan fabrikaların klinker üretim kapasiteleri birbirleriyle aynıdır; ancak kullandıkları tozsuzlaştırma sistemleri farklıdır. Yaygın olarak kullanılan iki tür tozsuzlaştırma sistemi vardır. Bunlar; elektro ve torbalı filtredir. Her iki filtrenin çalışma prensipleri toz tutma kapasiteleri, çevreye zararlı gaz salınımları ve yatırım maliyetleri birbirlerinden farklıdır. Bu çalışmada kullanılan topsis yönteminden çıkan sonuçla, çimento fabrikası yatırımcılarını teknolojik ekipman seçimi yaparken maliyet ve çevreye duyarlılık açısından optimumum sonuca ulaştırmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to be able to select the technological equipment to minimize the dust particles and various harmful gases released during the cement production process.“TOPSIS Method”is used as a method to carry out the work. The data used in the method are taken from the dust removal system reports of 6 different cement factories active in Turkey. The clinker production capacities of the factories are identical to each other; but the dust removal systems that they use are technically different. There are two types of dust elimination systems that are commonly used. These; electro static and dust (bag) filter. The working principles of both filters are different from dust holding capacities, environmentally harmful gas emissions and investment costs. With the result of the topsis method used in this study, the cement factory aimed to reach investors in terms of cost and environmental sensitivity while making technological equipment selection.