Yakıt türüne göre motosiklet seçimi ve yeni bir tasarım
Motorcycle selection by fuel type and a new design
  1. Tez No: 487898
  2. Yazar: HASAN YİĞİT BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUMRU DİDEM ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Motosikletler günümüz koşullarına oldukça uygun ulaşım araçları olup Motosikletler benzinli ve elektrikli olmak üzere ikiye ayrılır. Bu çalışmada elektrikli ve benzinli motosikletler belirli parametreler ile karşılaştırılarak incelenecektir. Çalışmada motosiklet kullanıcılarının fikirleri doğrultusunda elektrikli ve benzinli motorların özelliklerinin ayrıntılı olarak araştırılması ve ölçülebilen değerlerin belirlenerek karşılaştırma verisi olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Kullanıcıların fikirlerini belirleyebilmek amacıyla bir sorgulama sistemi oluşturulacak, alınan cevaplar doğrultusunda tercih sebepleri ve parametreler belirlenecektir. Ölçülen değerler ve sorgulama sistemi sonucunda elde edilen veriler uygun yöntemler kullanılarak karşılaştırılarak, yorumlanacak ve çalışma tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Motorcycles are very convenient transportation means for today's conditions. Motorcycles are divided into two types as gasoline engined motorcycles and electric engined motorcycles. In this study, electric engined and gasoline engined motorcycles will be examined by comparing them with certain parameters. In the examinations, it is aimed to investigate the characteristics of electric and gasoline engines in detail in accordance with the opinions of motorcycle users and to use the measurable values as comparison data. In the study, the features of electric and gasoline engines will be investigated and the differences will be determined, measurements will be obtained for the selected models, an inquiry system will be set up to determine the opinions of the users, preference reasons and parameters will be determined according to the answers received. The measured values and the data obtained as a result of the query system will be compared and interpreted using appropriate methods and the study will be completed.