Güneş enerji santrallerinin performans analizi
Performance analysis of solar power plants
  1. Tez No: 912142
  2. Yazar: ONUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ POLAT UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ülkemizde ve dünyada hızla artan insan nüfusu ile beraber enerji ihtiyacına olan talepte her geçen gün katlanarak artmaktadır. Fosil yakıtlar yakın bir gelecekte tükenecek olup ciddi anlamda çevre kirliliğine sebep olmaktadırlar. Ayrıca ülkemizin enerji ihtiyacı bakımından dışa bağımlı hale gelmesinin de önüne geçmek için yenilenebilir enerji arayışına girmek zorunlu hale gelmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından ülkemiz coğrafi şartları da göz önüne alındığında en kullanılabilir ve en verimli olanı güneş enerjisidir. Güneş enerjisinin kullanımı arttığı zaman, ülkemiz fosil yakıtlara ve dışarıya olan bağımlılıktan kurtulmuş olacak, ayrıca küresel ısınmanın önüne geçilmiş olacaktır. Güneş enerjisinden ve güneş enerji santrallerinden istediğimiz verimi alabilmek için kurulacak güneş enerji santrallerinin analizlerinin çok iyi yapılması ve tüm detaylarına hakim olunması son derece önem arz etmektedir. Bunların başlıcaları; panel seçimi, santralin kurulacağı ilin ve bölgenin güneş ışınım değerleri, tüketim noktalarına uzaklığı, yaşam alanlarına uzaklığı, arazi/çatı özellikleri, maliyet analizleri ve nihayetinde amortisman süresidir. Bu tez çalışmasında güneş enerjisi tanımlanmış, güneş panellerinden nasıl elektrik üretildiği anlatılmış, güneş panel tipleri analiz edilmiş, güneş enerjisinden elektrik üretirken ihtiyaç duyulan ekipmanlara değinilmiştir. Güneş enerjisi ile alakalı teknik bilgilendirmelerden sonra Malatya ilinin güneş enerji potansiyeli grafiklerle anlatılmıştır. Akabinde Malatya ilinde kurulan Turgut Özal Tıp Merkezi 5MW'lık Güneş Enerji Santrali'nin 9 yıl boyunca elektrik üretim ve tüketim değerleri grafikler ve tablolar yardımıyla detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapidly increasing human population in our country and in the world, the demand for energy is increasing day by day. Fossil fuels cause serious environmental pollution and will run out in the near future. In addition, it has become necessary to seek renewable energy in order to prevent our country from becoming dependent on foreign sources for its energy needs. Considering the geographical conditions of our country, solar energy is the most usable and efficient renewable energy source. When the use of solar energy increases, our country will be free from dependence on fossil fuels and external sources, and global warming will be prevented. In order to get the efficiency we want from solar energy and solar power plants, it is extremely important to analyze the solar power plants to be installed very well and to master all the details. The main ones are; panel selection is the solar radiation values of the province and region where the power plant will be established, distance to consumption points, distance to living areas, land/roof features, cost analysis and ultimately depreciation period. In this thesis study, solar energy is defined, how electricity is produced from solar panels is explained, solar panel types are analyzed, and the equipment needed to produce electricity from solar energy is mentioned. After technical information about solar energy, the solar energy potential of Malatya province was explained with graphics. Subsequently, the electricity production and consumption values of the Turgut Özal Medical Center 5MW Solar Power Plant, established in Malatya province, for 9 years were analyzed in detail with the help of graphs and tables.