Bıldırcın kuluçkalık yumurtalarının kuluçkahaneye taşınma mesafesinin kuluçka sonuçları üzerine etkisi
The effect of hatchability eggs transport distance to hatchery on the hatching results of japanese quail eggs
- Tez No: 487916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇOPUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada kuluçkalık yumurtaların damızlık işletmesinden kuluçkahaneye taşınma mesafesi ve farklı depolama sürelerinin kuluçka sonuçları üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Deneme materyali kuluçkalık yumurtalar iki gruba ayrılarak, ilk grup 7 ve ikinci grup 14 gün depolanmıştır. Her bir grupta yer alan kuluçkalık yumurtaların yarısı taşıma işlemi olmadan ve diğer yarısı 200 km mesafe ile taşıma işlemine tabii tutulduktan sonra embriyonik gelişim başlatılmıştır. Bu amaçla her bir depolama grubundaki 1000'er yumurta 2 gruba rastgele ayrılarak (toplam 2000 adet kuluçkalık yumurta ) iki grup oluşturulmuştur. Her bir depolama grubu 5 tekerrürlü ve her bir tekerrür grubu 100'er adet yumurtadan oluşmuştur. Taşıma işlemi yapılmayan ve 200 km mesafe ile taşınan yumurtaların 7 gün depolama süresinde gerçekleşen bağıl ağırlık kaybı oranı sırasıyla % 1.272 ve % 1.225 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of hatching egg moving distance from breeder house to hatchery and the storage periods on tha hatchability results. The embryonic development was initiated after two different storage periods (7 and 14 days) of the hatchability eggs in each group without transport and with 200 km distance transport. For this purpose, 1000 eggs in each storage group were randomly divided into 2 groups (total 2000 hatchability eggs). Each storage group consists of 5 replicates and each replicate group consists of 1000 eggs. Relative weight loss rates of 7 days storage period of eggs without transported and carried with 200 km distance were 1.27 % and 1.23 % respectively. This ratio was determined as 2.678% and 2.765% in the 14th day storage period, respectively, which was changed according to storage time (P 0.05).