Kentsel dönüşüm sürecinde yeşil alanların sürdürülebilirlik ve kentsel refah kapsamında değerlendirilmesi: Antakya Emek ve Aksaray Mahallesi
Evaluation of green fields in the scope of sustainability and urban welfare during urban transformation: Antakya Emek and Aksaray District
- Tez No: 487917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF BOZDOĞAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kentsel dönüşüm uygulamaları yerleşim alanındaki problemlerin çözümüne katkı sağlayarak sağlıklı çevrelerin yaratılmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Bu kapsamda oluşturulacak yeşil alanlar sürdürülebilirliğin sağlanmasına ve refahın (yaşam kalitesinin) artmasına katkı koyarak projenin başarısını arttıracaktır. Hatay ili merkez ilçesi olan Antakya sınırları içerisinde bulunan ve kentsel dönüşüm uygulaması yapılacak olan Emek ve Aksaray Mahallelerinde mevcut durumun belirlenmesi amacıyla yürütülen çalışmada alana ait değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma alanındaki mevcut durum açık-yeşil alanlar ve bitkisel materyal açısından incelenmiştir. Çalışma alanında tüm bina çatıları, çatı bahçesi olarak kabul edilmiş ve açık-yeşil alanlara eklenmiştir. Bu şekilde çatı alanları ile açık yeşil alanların toplamından elde edilecek yakıt ve enerji tasarrufu, hava kalitesi/oksijen gereksinimi ile kirlilik giderimi-partikül madde miktarları tespit edilmiştir. Yollar, mevcut durumdan farklı olarak standart ölçülerde, kaldırım ve bisiklet yolu ile birlikte tasarlanmıştır. Alanda tespit edilen bitkisel materyalin nitelikleri, sürdürülebilirlik ve refah açısından katkıları da değerlendirilmiştir. Sonuç olarak alanda yapılacak bir kentsel dönüşüm uygulamasının özellikle sürdürülebilirlik ve kentsel refahın artışına katkı sağlayacak uygun parametrelerle öneri proje sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban transformation practices have an important role in creating healthy environments by contributing to the solution of settlement problems. The green areas to be created in this context will increase the success of the project by contributing to sustainability and increasing the quality of life. Where urban transformation is to be implemented, evaluations were carried out in the study conducted in order to determine the present situation in the neighborhoods of Emek and Aksaray, which are located within the borders of Antakya, the central district of Hatay. The current situation in the study area has been examined in terms of open-green areas and plant material. In the study area, the entire building was considered as roof gardens and added to open-green areas. In the study area, the entire building was considered as roof gardens and added to open-green areas. In this way, the fuel and energy savings, the air quality/oxygen requuirement and the pollution remedetion-particulate matter quantities obtained from the sum of roof areas and open green areas have been determined. The roads, unlike the current situation, are designed with a certain width, along with the pavement and the bicycle path. The qualities of the plant material identified in the field and its contributions in terms of sustainability and prosperity have also been evaluated. As a result, a suggestion project has been presented with appropriate parameters to contribute to an increase in sustainability and urban welfare in an urban transformation application to be made in the field.