Gaziantep ilinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapısal özellikleri
Structural characteristics of small ruminant breeding in Gaziantep
  1. Tez No: 487922
  2. Yazar: HÜNER ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans çalışması, Gaziantep ili genelindeki koyun ve keçi yetiştiricilerinin mevcut durumunu, yapısal özelliklerini ve işletmelerde yaşanan sorunları belirlemek ve çözüm önerileri üretmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, 92 koyun üreticisi, 91 keçi üreticisi toplam 183 kişi katılmıştır. Üreticilere üretimdeki mevcut durumlarını tespit etmek amacıyla toplam 62 sorudan oluşan anket soruları yöneltilmiştir. Alınan yanıtlar SPSS paket programıyla değerlendirilmiş olup frekans tabloları oluşturulmuştur. Çalışma sonuçlarına göre koyun yetiştiricilerinin % 61'nin, keçi üreticilerinin % 77'sinin ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Koyun üreticilerinin ırk seçiminde İvesiyi, keçi yetiştiricilerinin ise Kilis keçisini tercih ettiklerini, ırk seçiminde ise verimin yüksek oluşu etkili olmaktadır. Çiftçiler barınak olarak briketten yapılmış olan evlerinin altını ağıl olarak kullandıklarını beyan etmişlerdir. Koyun ve keçi yetiştiricileri yarı ekstansif sistemini tercih ettiklerini bildirirken bu değer koyun üreticilerinde % 82.3, keçi üreticilerinde ise % 64.8 olarak belirlenmiştir. Koyunlarda pazarlanabilir süt verimi 155.26 ± 15.04 litre, keçilerde ise 288.62 ± 19.78 olarak hesaplanmıştır. Her iki türde de elde edilen sütler genellikle peynir olarak işlenmektedir. Yine her iki türde de en çok yavru atma ve mastitis problemi yaşandığı belirlenmiştir. İşletmelerdeki barınak yapısı, yemlemenin yetersiz oluşu, hastalıklar hayvan başına verim sayısını olumsuz etkilemektedir. Yetiştiricilerin pazar yetersizliği, yem pahalılığı, devletten yeteri kadar destek alamamak gibi sorunlar işletmelerin sürdürebilirliğini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the province of Gaziantep to determine the current state, structural characteristics and issues of sheep and goat breeders. Sixty-two questions addressed to 183 people consisting of 92 sheep breeders and 91 goat breeders in order to determine the current situation. The answers were evaluated using SPSS packet program and frequency tables were created. According to the results, it was determined that 61 % of the sheep breeders and 77 % of the goat breeders were graduated from primary school. Sheep breeders preferred Awassi breed and goat breeders preferred Kilis goat. Farmers declared that they used a part of own residence that made of briquette as a shelter. Sheep and goat breeders reported that they preferred semi-extensive system, which was 82.3% for sheep producers and 64.8% for goat producers. The marketable milk yield was calculated as average 155.26 ± 15.04 litters for sheep, while it was calculated as average 288.62 ± 19.78 litters for goats. Milks obtained from goat and sheep are generally processed as cheese. Also, it was determined that most common problems monitored in both species were abort on and mastitis diseases.