Kahramanmaraş ili Afşin ilçesi kırsalından göç olgusu ve göçün kırsal kesimine olan sosyo-ekonomik etkileri
Includes the fact of emigration and its influence upon rural repion of Afşin district of Kahramanmaraş
- Tez No: 84804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Araştırmada Kahramanmaraş Üi Afşin İlçesi kırsalından kentlere göç olgusu ve göçün kırsal kesime olan sosyo ekonomik etkileri araştırılmış, konu iîe ilgili olarak şu bulgular tespit edilmiştir. Doğu Anadolu Bölgesinin baüsmda yer alan Afşin, bağlı olduğu Kahra manmaraş İline 146 km. uzaklıktadır. Ortalama yüksekliği 1230 metredir. İlçenin toplam nüfusu 102.058 kişidir. Bu nüfusun %46'sı (46.126) merkezde, %31'i kasaba ve nahiyelerde, %24'ü ise köylerde bulunmaktadır. Nüfusunun % 53 'ünü kadınlar, % 47'sini erkekler oluşturmaktadır. Kırsal nüfusun büyük çoğunluğu yaşlı, kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Afşin kırsalında 1997 sayımına göre % 21 oranında nüfus azalması olduğu tespit edilmiştir. Bunun nedeni tarımsal gelirlerdeki düşüklük, kan davası, kentlerdeki yaşamsal kolaylık, dar bir sosyal çevre gibi nedenlerden ve çocukların eğitiminden dolayı Üçe merkezine, Adana, Mersin, Gaziantep, Antalya, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere göç etmişlerdir. Hatta Avrupa ülkelerindeki akrabalarının yanma göç edenler bile bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğu merkezde 140 kırsal kesimde ise 53 kişidir. Son yıllarda yoğun emek isteyen bağ, bahçe ve küçük baş hayvan yetiştiriciliğinde yoğun azalmalar olmuştur. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve tarla tarımında da düşüş gözlenmektedir. İlçede toprak ve gelir dağılımında dengesizlikler bulunmaktadır. İlçe kırsalında araştırma yapılan köylerde toprağı olmayan ailelerin oram % 18.3, 0-25 dekar arazisi olan aileler % 46.3"ünü 500 dekar ve yukarısına sahip olan aile sayısı % 4'lük bir kesim olmasına rağmen toplam arazi içindeki paylan % 22'dir. Okuryazarlık oranı yoğun göç veren köylerde çok düşüktür. Bu köylerde nüfusun % 19.9'u okur yazar değildir ve bunların büyük bir VIi bölümünü kadınlar oluşturmaktadır. Geri kalan nüfusun % 34.64'ü okuryazar, % 36.13'ü ilkokul, % 9.34'ü orta ve lise, % 0.67'si yüksekokul mezunudur. Göç edenlerin geneli yüksekokul ve lise mezunu olan vasıflı iş gücüdür. Köylerin, hemen hepsinde elektrik ve telefon mevcut olup araştırmaya konu olan 16 köyden 8 'inde okul, 6'sında sağlık ocağı ile 2 köyde muhtarlık binası mevcut iken, diğer yerleşim birimlerinde bunlar yoktur. En önemli sorunları okul, sağlık ocağı, yol ve su problemleridir. Kırsal kesim yaşayanları, geçimlerini kuru tarla tarımı ile hayvancılık, bağ, bahçe tarımı, kamu ve özel sektörde işçilik, az da olsa arıcılık yaparak temin etmektedirler. Hane basma nüfus 4.89'dur. Erken yaşta evlenme ağırlıktadır. Evlilerin % 8'i imam nikahlı, % 3'ü resmi nikahlı, % 89'u da hem resmi hem de imam nikahlıdır. Hane basma 0.91 televizyon, 0.84 buzdolabı, 0.7 çamaşır makinası düşmektedir. 16 köyde toplam 212 traktör, 222 otomobil ve minibüs, 147 kamyon ve otobüs olduğu tespit edilmiştir. Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan ailelerde büyükbaş hayvan varlığı ortalaması 2.05'tir. Küçükbaş hayvan varlığı ise ortalama 16.81'dir. Üçe genelinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği üzerine 19 adet besi ahin vardır. Göçün en önemli sebebi, kırsal kesimin iticiliği göç edilen yerlerin çekiciliğidir. Kırsal kesimin itici yönleri geri kalmışlık, kan davası, dar bir sosyal çevre, çeşitli siyasi etmenler ile alt ve üst yapı yetersizliği, kırsal kesimde kentlere oranla yol, su, elektrik, okul, sağlık hizmetleri, kültürel etkinlikler gibi hizmetlerin yetersizliği, sosyal çevrenin darlığı, aile baskısından uzak olma, bireysel yaşama isteği nedenlerinden ötürü göç yaşanmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research includes the fact of emigration and its influence upon rural region of Afşin District of Kahramanmaraş. Afşin District located on the West of East Anadolu Region it is 146 km. far from the province of Kahramanmaraş. Its alistitude is 1230 m. The total population of country is 102.058, 46% of which is in the center, 3 1% in towns and villages, 24% in villages. Woman forms 53% of the estimated total. Majority of population are old and children in the country region. 1997 census also shows a decreasing at a rate 21% as to farmer census. We set up reasons of this fact as following. ? Reducing of agricultural incomes ? Some difficulties in education of children ? Blood feud ? And facilities in cities Because of those problems we see immigration of people from district to cities as Adana, Mersin, Gaziantep, Antalya, istanbul, Kahramanmaraş, Ankara and as well as Europe (as Germany, France, Switzerland). Population density is 140 in the centre, about the country it is 53. In last years, become some important about works as vineyard garden and growing sheep and goats. In the county revenues and loaned rate is unbalanced without lands families rate are 18.3%, families having 0-25 dec. lands are forms 46.3% estimated population, families having 500 dec. lands and more are 4% rate of population. VIERate of literacy are very less 19.9% of inhabitants in these villages are not Mterate (most of these are woman). 34.64% of population are literate. 36.13% are primary school, 9.34% are secondary and high school, 067% are university degree. Majority of immigrants are qualified as high-school and university degree. Most villages have electric and telephone, 8 of 16 villages have schools, 6 of the villages have co-operatives, and two villages have headmen buildings but other villages have some problems as road, villages clime and water central. Rural area people live on agriculture and growing some animals as sheep, goats and agriculture. Population rate for every building are 4.89 majority of people are married in early ages at the rate of 48% are formal married, other (as 89%) are only religious married. For every buildings has 0.91 TV., 0.84 refrigerator, 0.06 washing machine. In 16 villages have 212 tractors, 222 cars, 147 lorries and busses. Cattle rate for every buildings in villages are roughly 2.05 sheep's and goats rates are 16.81. Most important cows of the immigration are difficulties of the country and facilities of cities. IX