Antakya koşullarında plastik serada yetiştirilen bazı yeni çilek çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some new strawberry cultivars cultivated plastic house in Antakya conditions to yield and quality characteristics
  1. Tez No: 487923
  2. Yazar: AYTEN SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZİM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma 2013-2014 yılları arasında M.K.Ü. Ziraat Fakültesine ait Üzümsü Meyveler Araştırma alanında yürütülmüştür. Çalışmada Ülkemiz için yeni 4 gün-nötr (“San Andreas”,“Monterey”,“Albion”,“Cristal”), 3 kısa gün çeşidi (“Camino Real”,“Sabrosa”,“Sabrina”) ve 1 standart çeşit (“Camarosa”) olmak üzere 8 çilek çeşidi plastik serada yetiştirilerek verim, erkencilik ve meyve kalite özellikleri incelenmiştir. Denemede taze fide yöntemi kullanılmış ve dikimler kasım ayının ilk haftası plastik serada gerçekleştirilmiştir. Deneme bitkilerinde ilk çiçeklenme ve ilk derim tarihleri, bitki başına aylık ve toplam verimler, erkencilik, ortalama meyve ağırlığı, kalite sınıfları, SÇKM içerikleri, asitlik, pH, SÇKM/Asit oranı, meyve eti sertliği ve meyve dış rengi araştırılmıştır. Antakya koşullarında plastik serada yetiştirilen çileklerde en erken çiçeklenme“Albion”çeşidinde kasım ayının ikinci haftasında görülmüştür. İlk derimlere en erken aralık ayının son haftasında başlanmıştır. Erkencilik yönünden çeşitlerden“Cristal”ön plana çıkmıştır. Bitki başına verimler“Albion”ve“San Andreas”çeşitlerinde düşük, öteki çeşitlerde ise yüksek ve benzer aralıkta bulunmuştur. Meyve irilikleri çeşitler arasında benzer bulunmuştur. En iri meyveler“Sabrosa”ve“Sabrina”çeşitlerinden alınmıştır. Ekstra ve 1.kalite meyve oranı“Sabrosa”çeşidinden (% 69.3) alınmıştır. Meyve kalite sınıfları bakımından“Sabrina”ve“Camarosa”çeşitleride ön plana çıkan çeşitlerdir.“Monterey”den en sert etli meyveler alınırken, SÇKM içerikleri bakımından en yüksek değerler“Camarosa”,“Sabrosa”ve“Cristal”çeşitlerinden alınmıştır. Tartılı derecelendirme sonucuna göre“Sabrina”,“Camarosa”ve“Sabrosa”çeşitleri Antakya koşulları için en iyi uyum gösteren çeşitler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at research farm of Mustafa Kemal University, Agriculture Faculty in Small Fruit Research area during 2013 - 2014. In this study were examined to yield, earliness and fruit quality characteristics of new 4 day-neutral (“San Andreas”,“Monterey”,“Albion”,“Cristal”), 3 short day varieties (“Camino Real”,“Sabrosa”,“Sabrina”) and 1 standart cultivar (“Camarosa”). Fresh plant method was used in plantings were carried out in plastic house in the first week of Nowember. The variables tested were the first flowering and the first harvest dates, yield per plant on monthly and cumulative basis, earliness, average fruit weight, quality classes, soluble solids, acidity, pH, soluble solids/acidity, firmness, and fruit external colour. The earliest first flowering was in plastic houses under Antakya conditions in“Albion”cultivars from second week of November. The earliest first harvest was on the last week of December. The promising results were obtained in terms of earliness using“Cristal”. The yield per plant was low in the“Albion”and“San Andreas”cultivars, higher and similar in the other varieties. The fruit weight were found to be similar among the varieties. The largest fruits were taken from“Sabrosa”and“Sabrina”cultivars. The extra and first class fruits ratio among the quality classes was the highest in“Sabrosa”.“Sabrina”and“Camarosa”also had the highest quality fruit.“Monterey”had the firmest fruit. The highest soluble solids were recorded in“Camarosa”,“Sabrosa”and“Cristal”cultivars. Weighted analysis of all characters tested suggested that“Sabrina”,“Camarosa”and“Sabrosa”cultivars were found to be suitable to Antakya.