Karbon fiber takviyeli kompozit malzemenin kuru ve kriyojenik şartlarda delinebilirliğinin deneysel araştırılması
Experimental study on the dirilling of the carbon fiber reinforced polymer composites under dry and criyogenic conditions
  1. Tez No: 487953
  2. Yazar: AHMET SAİD YÖRÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN BASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Karbon fiber takviyeli polimerik (CFRP) malzemelerin homojen olmaması ve anizotropi nedeniyle işlemesi oldukça zor bir görevdir. CFRP işlendiğinde malzeme içinde çeşitli hatalar oluşur ve bu malzeme özellikleri nedeniyle işleme kalitesi bozulur. Son yıllar da çevreye duyarlı, temiz ve toksik olmayan bir soğutucu olarak kabul edilen sıvı azot, işlenebilirliği artırmak ve malzemenin işlenmesi esnasında oluşan yüzey hasarını önlemek için kullanılmaktadır. Bu çalışmada CFRP delinmesi için daldırmalı kriyojenik işleme olarak adlandırılan yeni, bir kriyojenik işleme tekniği uygulanmıştır. Bu deneysel çalışmada ilerleme hızı ve matkap çapının oluşturduğu itme kuvveti, delaminasyon faktörü, yüzey kalitesi ve matkap aşınması üzerine etkisi araştırılmıştır. İşlenmiş yüzeyler taramalı elektron mikroskopu ve atomik kuvvet mikroskopu kullanılarak detaylı olarak analiz edimiştir. Sonuçlar, daldırma kriyojenik tekniği ile CFRP'nin delinmesinin kolaylaştığı, delinmiş parçaların ve takım aşınmasının ve yüzey pürüzlülüğünü azaltarak işlenebilirliği büyük ölçüde artırdığını gösterdi. Bununla birlikte, itme kuvveti ve delaminasyon faktörü artmıştır.
Özet (Çeviri)
Machining of carbon fiber-reinforced polymer (CFRP) is a rather hard task due to the in homogeneity and anisotropy of this material. Several defects occur in the material when CFRP is machined and machining quality deteriorates owing to these material properties. In recent years, liquid nitrogen has been considered an environmentally safe, clean, and non-toxic coolant used to cut various materials in order to enhance machinability and prevent damage during machining. In this study, a new, eco-friendly cryogenic machining technique called dipped cryogenic machining was applied for the drilling of CFRP. This experimental study investigated the effect of feed rate and drill diameter on the thrust force, delamination factor, surface quality and drill wear. Machined surfaces were analyzed in detail using a scanning electron microscope and atomic force microscope. Results indicated that the drilling of CFRP with the dipped cryogenic machining approach greatly improved machinability by reducing the surface roughness of the drilled parts and tool wear. However, it increased the thrust force and delamination factor.