Pollution analysis of bottom sediments of Koycegiz Lake and Fethiye–Gocek Bay, SW Turkey
Köyceğiz Gölü ile Fethiye-Göcek Körfezi tabanındaki sedimanların kirlilik analizi, Türkiye
- Tez No: 487965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin Muğla ilindeki Köyceğiz Gölü ve Fethiye-Göcek Körfezinde ağır metal kirliliği değerlendirilmiştir. Sediman analizleri, istatistiksel analizler ve Ordinary Kriging interpolasyon yöntemleri toplam 150 sediman örneği (81 örnek Köyceğiz Gölünde ve 69 örnek Fethiye-Göcek Körfezinde) üzerinde uygulanmıştır. Ağır metal konsantrasyonları ICP-MS (Inductively Coupled Plasma – Mass Spectrometer) analizi ile ölçülmüştür. Çalışma, bu alanlardaki ağır metal kirliliğinin seviyesini anlamak ve bu kirliliğin olası kaynaklarını araştırmayı amaçlamıştır. İstatistiksel analiz sonuçları birbirlerini destekler nitelikte bulunmuş olup ağır metal dağılımları interpolasyon haritalarında görselleştirilmiştir. Köyceğiz Gölü'nde Mo metalinin su altı sıcak su kaynaklarından; Al, As, Cr, Co, Fe, Cu, Pb, Mn, Ni ve Zn metallerinin ise gölü besleyen akarsu kaynaklarından geldiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca Fethiye Limanı ve şehrin atık su kanalları Fethiye-Göcek Körfezi için metal kirliliğinin sebeplerindendir. Ek olarak, As metalinin göl içerisinde bulunan soğuk su çıkışlarının çevresinde de yüksek konsantrasyon gösterdiği görülmüştür. Fethiye-Göcek Körfezi'nde ise körfeze dökülen kanalların ve Fethiye limanının ağır metal kirliliğinin ana sebeplerinden olduğu anlaşılmıştır. Köyceğiz Gölünde modifiye kontaminasyon derecesi (mCd) değeri (2.36) orta dereceli bir kirlilik gösterirken Fethiye-Göcek Körfezinde (1.03) düşük seviyede kirlilik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the heavy metal contamination (Mo, Cu, Pb, Zn, Ni, Co, Mn, Fe, As, Cr and Al) in Köyceğiz Lake and Fethiye – Göcek Bay in Muğla, Turkey is evaluated. Contamination analyses (contamination factor, contamination degree, modified contamination degree, enrichment factor, geo-accumulation index, pollution loading index, potential ecologic risk factor, m-ERM-Q, m-PEL-Q, toxic unit sum and proportional toxic unit), the statistical analyses (correlation analysis, hierarchical cluster analysis and principal components analysis) and the ordinary kriging (OK) were applied on 150 sediment samples (81 samples in Köyceğiz Lake and 69 samples in Fethiye – Göcek Bay). The metal concentrations were measured by Inductively Coupled Plasma – Mass Spectrometer (ICP-MS) analysis. The main aims of this study are understanding the metal contamination level of the study areas and to find out the possible resources of the concentrations. The results of the statistical analyses support each other and the distribution of the metals are observable on the interpolation maps. Mo concentration is possibly sourced by hot springs in Köyceğiz Lake and Al, As, Cr, Co, Fe, Cu, Pb, Mn, Ni and Zn metals are carried into the lake artificially. On the other hand, As shows concentration around particular cold springs in Köyceğiz Lake. Fethiye harbor and the disposal water channels for the city are the main reasons for metal concentration in Fethiye – Göcek Bay. According to the modified contamination degree method, Köyceğiz Lake is moderately contaminated (2.36) by heavy metals while Fethiye – Göcek Bay is low contaminated (1.03).