Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi merkez kampüsü rüzgar enerjisi potansiyelinin belirlenmesi
Determination of wind energy potential in Mugla Sitki Kocman University central campus
  1. Tez No: 487964
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Enerji, insan yaşamı için gerekli en önemli unsurlardan biridir. Enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artmakta olup insanoğlu yeni enerji kaynakları arayışına girmiştir. Son zamanlarda oldukça popüler olan yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden birisi rüzgâr enerjisidir. Rüzgâr enerjisi, kaynağını güneşten aldığından, yeryüzünün homojen olmayan ısınmasına ve yerel coğrafi farklılıklara bağlı olarak, zamansal ve yöresel farklılıklar göstermektedir. Yapılan araştırmalar, Türkiye'nin en iyi rüzgâr kaynağı alanlarının; kıyı kesimleri, yüksek bayırlar ve dağların tepesinde ya da açık alanların yakınında olduğunu göstermektedir. Bu anlamda Muğla ili 1.100 km'yi aşan uzun kıyı şeridi ve kıyıdan itibaren hemen yükselen ve bazı yerlerde 2.000 m'yi bulan yüksek dağları ile rüzgâr potansiyeli açısından önemli bir noktada yer almaktadır. Bu tez çalışması ile Muğla ilinin Menteşe (Merkez) ilçesinde bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi merkez kampüsünün rüzgâr enerjisi potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, kampüs alanında uygun bir yer belirlenerek rüzgâr ölçüm istasyonu kurulmuş ve 21 Haziran 2015 tarihi itibariyle yaklaşık 15 m yükseklikte rüzgâr ölçümleri alınmaya başlanmıştır. Sensörler vasıtasıyla 10 dakika aralıklarla 1 (bir) yıllık rüzgâr hızı, rüzgâr yönü, sıcaklık, nem ve basınç değerleri ölçülmüştür. Rüzgâr hızı verileri Weibull, Log-Normal ve Gamma dağılım metodları kullanılarak Minitab 17 istatistik paket programında değerlendirilmiş ve kampüs alanına ait rüzgâr enerjisi potansiyeli belirlenmiştir. WRPLOT View (Wind Rose Plots for Meteorological Data) programı kullanılarak rüzgâr yönü tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bölgeye uygun rüzgâr türbini seçimi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bölgede gözlenen rüzgâr hızları Weibull ve Gamma dağılımı ile uyumluluk göstermiştir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi merkez kampüsünün 15 m yükseklikte ortalama rüzgâr hızı değeri 1,63 m/s ve aylara göre yıllık ortalama rüzgâr enerjisi potansiyeli (güç yoğunluğu) 2,65 W/m2 olarak hesaplanmıştır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi merkez kampüsündeki hâkim rüzgârların yıllık ortalama rüzgâr yönü 168,74º olup, güçlü olduğu yönler güney, güneybatı ve kuzeydoğu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important elements for human life. The need for energy is increasing day by day and humankind has been searching for new energy sources. Wind energy is one of the most important renewable energy sources that are very popular recently. Wind energy exhibits temporal and regional differences, depending on the source of its source from the sun, the inhomogeneous warming of the earth, and local geographical differences. The investigations have shown that Turkey's best wind resource areas are; Coastal areas, high hills and mountains, or near open areas. In this sense, Muğla province is at an important point in terms of wind potential with its long coastal strip exceeding 1.100 km and high mountains rising immediately from the coast and reaching 2.000 m in some places. With this thesis study, it was aimed to determine the wind energy potential of Muğla Sıtkı Koçman University central campus located at the Menteşe (Center) of Muğla province. Within this scope, a suitable place was set up in the campus area and a wind measurement station was established and as of June 21, 2015, wind measurements were taken at an altitude of about 15 m. 1 (one) year wind speed, wind direction, temperature, humidity and pressure values were measured at intervals of 10 minutes through the sensors. Wind speed data were evaluated in Minitab 17 statistical package program using Weibull, Log-Normal and Gamma distribution methods and the wind energy potential of the campus area was determined. The wind direction was determined using the WRPLOT View (Wind Rose Plots for Meteorological Data) program. As a result of the evaluations made, the appropriate wind turbine was chosen. According to the results obtained, the wind velocities observed in the region are compatible with the Weibull and Gamma distributions. Muğla Sıtkı Koçman University's central campus has an average wind speed of 1,63 m/s at an altitude of 15 m and an annual mean wind power density (power density) of 2,65 W/m2 according to the month. The average wind direction of the dominant winds on the central campus of Muğla Sıtkı Koçman University is 168,74º and the strongest directions are determined as south, southwest and northeast.